View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 12 mar 2009, 12:29:46
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit

Citat:
Anterior postat de Roxana Vezi mesajul
Ma numesc Roxana,am varsta de 20 de ani si de aproximativ 3 ani ma lupt cu kg in plus.La varsta de 15 ani,aveam corpul pe care mi l doream,inalta si slaba.....dar odata cu timpul am inceput sa acumulez usor usor kg....de la 53 la 55,de la 55 la 60 s.a.m.d pana am ajuns la 80 kg. Pe masura ce kg se adunau,incercam tot felu de diete...cu supa de varza,disociata,cu lactatate etc....toate cu rezultate de scurta durata,pot spune ca am pierdut lupta cu kg si am renuntat.In timp am reusit sa ajung la 77 de kg...iar in urma cu o luna jumate am decis sa imi schimb modul de alimentatie,am renuntat la prajeli,paine si cam tot ce stiam eu k ingrasa,in aceast timp am reusit sa scap de 4 kg,( prezent 73 kg)...Cuvantul DIETA ma sperie, prefer sa spun ca mi am schimbat modul de alimentatie,mananc sanatos si am inceput sa fiu constienta ca ORICE ALIMENT CONSUMAT IN EXCES INGRASA....
Imi doresc sa ajung la 55-max 60,am nevoie de multa vointa si .....orice sfat venit din partea voastra sunt sigura ca imi va fi de folos in lupta mea cu kg!
Buna Roxana!

Ma bucur ca ai apelat la ajutorul nostru! Si voi incerca sa iti dau sfaturi care au functionat si la mine si la alte fete care au vrut sa scape de kg in plus.
In primul rand, este bine ca nu te intereseaza o dieta anume, ci vrei sa faci schimbari radicale in modul tau de alimentatie, experienta mea a aratat ca acest lucru functioneaza cel mai bine. Ori de cate ori am tinut ca la carte o dieta, renuntam pe la mijlocul saptamanii, de plictiseala si de lipsa motivatiei necesare, plus o dieta iti impune tot felul de restrictii. Si regimul de alimentatie sanatos are restrictiile lui dar cel putin ti-l poti modela dupa placul si gusturile tale.

Pe urma, motivatia cea mai puternica pentru tine trebuie sa fii chiar tu insuti, este vorba despre sanatatea ta si frumusetea ta ca femeie dupa vin si restul.

Plus la acestea este nevoie de respectarea unor reguli de baza: prajit nu, gras nu, alimente procesate, fast food, bauturi racoritoare, dulciuri nu, mai mult gatit la gratar, abur, fiert, fructe si legume din abundenta, si lactate mai degresate

Nu este complicat, si in plus iti poti alcatui singura meniul unei zile, folosind alimentele care sunt permise nu numai intr-un regim de slabit ci si intr-un stil de viata sanatos.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii