View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 17 feb 2019, 09:19:10
Q88's Avatar
Q88 Q88 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 20 ian 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Montignac
Date: 167cm, 61.1kg
Mesaje: 3.887
Aprecieri acordate: 3.738
Am fost apreciat(a) de 3.919 ori in 2.163 mesaje
Implicit Re: Nu este niciodată prea târziu să te reinventezi 30+

Pentru că l-am pierdut pe cel vechi și nu știu cui să scriu ca să îl dezarhiveze, am început acest nou jurnal de slăbit.

Loredana 99 m-a inspirat cu 30 +
Și cu această ocazie am realizat că mă apropii de 31 și nu mai sunt puștoaica de 22 de ani care și-a făcut cont pe acest site, când a auzit și ea pentru prima dată în viață de dieta Montignac și învățam și eu să fac diferența între proteine și carbohidrați. Da, la momentul acela, atât de paralelă eram cu acest subiect.
Îmi pare rău, că multe dintre fetele de atunci nu mai sunt pe acest forum.

Pe scurt, am început deja cu mâncatul sănătos. La mine înseamnă în primul rând să renunț la tonele de prăjituri sau bomboane bucuria. (Fluturaș, tu m-ai învățat la ele! )
Ca să vă dați seama despre ce vorbesc:
-înainte de Craciun ajunsesem la 58.6 kg;
- după revelion aveam 61 kg și un pic;
-iar pe la începutul lunii februarie ajunsesem deja la 62.6 kg.

Și am zis că nu vreau să ajung a treia oară în viața mea la 67kg. Pentru mine acela este maxim.
Nu mă înțelegeți greșit, sunt persoane care arată și se simt bine la acel prag.
Însă pe mine mă dă peste cap inclusiv în ceea ce privește încrederea în sine. Pur și simplu nu suport să mă văd în oglindă sau să mă uit la mine.
Spre deosebire de pragul de 58 kg unde îmi înflorește fața, sunt toată un zambet, am energie și încredere inclusiv în viața profesională.

Așa că, v-am urmărit (Zoe, Lidiuța, Fluturaș) de la începutul anului, chiar dacă nu am scris.
La sală m-am dus de la începutul anului, dar de maxim 3 ori pe săptămână.

Și mai serios m-am apucat de treabă de pe 4 februarie.
Luni fac 2 săptămâni fără prajituri, pizza și alte nenorociri.
Am mai folosit dimineața în iaurtul meu clasic cu fulgi de hrișcă o linguriță de xylitol, dar nu mereu. Uneori pun extract de stevie.

Iar săptămâna aceasta am fost luni la sală (fitness), joi (step acasa o oră) și astăzi mă voi duce la fitness și bazin.

Ptr că ieri mă uitam la picioare și începe deja să se vadă că trec pe la sală. Îmi plac și știu că este loc de mai bine.
__________________
Un om de succes este acela care poate construi o fundație solidă cu cărămizile pe care alții le aruncă în el.
Nu este niciodată prea târziu să te reinventezi 30+
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...ml#post1443416

Ultima dată editat de Q88; 17 feb 2019 at 09:21:38.
Urmatorii 4 membri au apreciat mesajul lui Q88:
lidiuta (17 feb 2019), nikytour (17 feb 2019), Un Pai Roz (24 feb 2019), Zoe (17 feb 2019)