Subiect: Supele Knorr
View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 15 mar 2009, 13:48:43
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit

sa le luam pe rand

eu imi iau cereale din astea Fulgi de ovaz (din cate stiu sunt cel mai putin procesate chimic).

apoi, ms pentru informatiile de pe supa instant. cu parere de rau, va fi trecuta la categoria "e-uri in semipreparate". de ce? pentru ca, unu la mana:
maltodextrina din porumb este un E pacat ca producatorul nu precizeaza care E. Probabil ca maltodextrina din porumb suna mai atragator.
Pulbere albă sau albă-gălbuie, amorfă, solubilă în apă, obţinută prin degradarea amidonului şi folosită ca material de apretare, la fabricarea unor cleiuri. Deci asta e destinatia ei, nu ciorbele.

Potentiatori de aroma: acestea sunt potentiatorii de aroma E 620 - Acid glutamic, E 621 - Glutamat monosodic, E 622 - Glutamat monopotasic, E 623 - Glutamat de calciu, E 624- Glutamat de amoniu, E 625 - Glutamat de magneziu, E 626 - Acid guanilic, E 627 - Guanilat de sodiu , E 628 - Guanilat dipotasic, E 629 - Guanilatb de calciu, E 630 - Acid inozinic, E 631 - Ionzinat de sodiu, E 632 - Inozinat dipotasic, E 633 - Inozinat de calciu, E 634 - Ribonucelotide calcice, E 635 - Ribonucleotide disodice, E 636 - Maltol , E 637 - Etilmaltol si toate aceste e-uri sunt pe lista celor periculoase, care dezvolta cancer. Cred ca de aia nu e specificat E-ul ca oricum toate sunt nocive Mai ales E621, el conduce lista Avem si un articol despre acest E, la categoria aditivi alimentari.

Colorant: care? de ce nu specifica, ca e foarte natural???

Si ar mai fi de spus. Dar il punem acolo la categoria din care face parte si cu siguranta se va mai discuta despre.

Oricum suna frumos Fara conservanti
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat