View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 10 mai 2010, 20:22:34
Sand's Avatar
Sand Sand este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?

Citat:
Anterior postat de ianna Vezi mesajul
Sunt convinsa ca nu am acoperit toata tema de integrare in forum asa ca orice alt sfat pentru slabutele noi pe forum, este bine venit.
Salut tuturor,

Am o mica si umila sugestie: pentru toate slabutele actuale si viitoare (si pentru mine!). Sa incerce daca e posibil (nu e usor, recunosc) sa nu interpreteze mesajele de pe acest forum, ca si cum ar fi "tzintite" fix spre ele, ca si cum ar fi musai personale. Sa o ia ca mesaj in general. Spre ex. daca eu scriu acum un mesaj despre ce rau e sa ai pielea crapata pe cot...cineva de pe acest forum (oricine) care chiar are pielea crapata pe cot o sa se supere si o sa sara in sus ca m-am luat de ea, ea si doar ea. O slabuta nu are cum sa stie ce e in mentalul, trecutul/prezentul altei slabute ca poate chiar nu are capacitati telepatice si poate nu a citit toate mesajele din virtual. Cu alte cuvinte sa nu se simta atinsa, sa stea un moment, sa se gandeasca si sa reactioneze pasnic, la bunul simt. Pe cat posibil.

Pe de alta parte, nici comentariile gen glume, scrise de amuzament nu sunt primite tocmai bine de toata lumea ca nu sunt toti la fel. Sunt persoane mai sensibile care se vor simti atacate in intimitatea lor personala. Cine da cu ghioga - suporta consecintele. Adminii d-aia sunt aici pentru aplanarea acestor situatii, de nedorit.

Concluzia: atentie ce scrii/ce scoti din tine...dar atentie si cum reactionezi, ce scoti din tine. Exista o zicala care suna asa:" Nu conteaza neaparat ceea ce intra in tine - ci conteaza mai degraba ceea ce iese din tine".

Comentariile de mai sus imi sunt adresate si mie, bineinteles.

Zile placute si luminoase!

Ultima dată editat de Slabuta; 10 mai 2010 at 20:35:08.
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui Sand:
derbypesca (04 feb 2013), iulia1184 (22 feb 2014)