View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 18 iun 2010, 17:58:10
justbelieve's Avatar
justbelieve justbelieve este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 22 ian 2010
Locaţie: -, Romania
Vârsta: 29
Dieta: Stil de viata sanatos+Sport
Date: 158cm, 48kg
Mesaje: 4.302
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Beneficiile saritului corzii

Citat:
Anterior postat de anqutz Vezi mesajul
A venit vara si o data cu ea si caldura. Este timpul sa incepem sa ne miscam din nou in aer liber. Un bun exercitiu pe care il poti face in parc este sa sari coarda. Este ieftin, amuzant, nu ai nevoie de prea mult timp pentru asta si te vei simti exact ca un copil.

Cateva argumente pro sarit coarda:
  • Are efecte excelente asupra sistemului cardiovascular, dar si asupra coordonarii si al echilibrului.
  • Este ieftin – poate mai aveti coarda din copilarie, daca nu va puteti achizitiona din magazinele cu articole sportive sau chiar din hipermarketuri una. Pretul variaza intre 10 si 40 de lei.
  • Nu ocupa mult spatiu, poate fi depozitata intr-un sertar.
  • Arzi foarte multe kcal in aceasta activitate (Consum calorii la Sarit cu coarda)si slabesti rapid si sanatos.
  • Ajuta la tonifierea picioarelor, dar si a intregului corp.
  • Ca orice alt sport, eliberezi endorfina atunci cand sari coarda.
  • Este foarte distractiv (pe cuvant) si pentru tine si pentru cei care se uita la tine.
  • Poate fi folosita si in spatiu inchis si in aer liber. Daca sari coarda acasa ai grija la mobilier si mai ales la lustra.

Inainte de a sari coarda trebuie sa faci incalzire, ca pentru orice alt sport. Daca nu, risti sa faci febra musculara.

Have fun!
Multumim pentru informatii
Chiar ieri mi-am cumparat o coarda,nu mai sarisem din copilarieMai mult as vrea sa sar ca sa-mi tonifiez picioarele
__________________

"Ai grija de corpul tau. E singurul loc in care esti nevoit sa locuiesti."

Răspuns cu citat