Subiect: Pui cu ciuperci
View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 30 mar 2009, 13:01:56
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit

Citat:
Anterior postat de rox Vezi mesajul

pui cu ciuperci!!!

Timp de preparare:
1 ora
Ingrediente pentru 2 portii: 1 piept de pui, 1/2 kg de ciuperci, 4 rosii, 1 ceapa, 4 ardei capia, sare, cimbru si piper dupa gust. Electrocasnice: aragaz
Ustensile de bucatarie: tigaie de teflon adanca.
Taiati ceapa rondele si o rumeniti intr-o tigaie de teflon care permite prajirea fara ulei. Peste 3-4 minute adaugati pieptul de pui taiat suvite si il lasati sa se rumeneasca 10 minute, dupa care adaugati ciupercile tocate si le lasati sa se friga amestecand des, ca sa nu se lipeasca, timp de aproximativ 15-20 de minute. La sfarsit adaugati rosiile taiate felii si le mai lasati inca 10 minute.
Sfatul bucatarului: nu este nevoie sa folositi ulei la aceasta reteta de suvite de pui cu ciuperci, deoarece ingredientele se vor frige in tigaia de teflon, nu se vor praji in ulei. Zeama de la ciuperci si rosiile vor fi suficiente ca sos la mancare.
Presarati cimbru, piper si sare dupa gust si scoateti totul pe o farfurie.
Foarte buna reteta.
Chiar azi la amiaza am testat-o, ce-i drept am inlocuit ardeiul cu praz, si nu am avut rosii si am pus mazare din conserva. Dar a fost tare bun. Data viitoare, imi cumpar toate cele necesare si pregatesc reteta originala.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui Slabuta:
sliming (16 apr 2013)