View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 31 aug 2009, 16:35:55
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Cum se calculeaza caloriile pentru o reteta?

Citat:
Anterior postat de mika_me Vezi mesajul
slabutzo, am o mare nelamurire..eu azi am vrut sa adaug in lista cu caloriile alimentelor, un aliment, dar cand m-am izbit de info precum grasimi, proteine, lipde, etc...am dat inapoi..ca nuj info astea...am vrut sa adaug laptele meu cu cacao, k e de vaca si e un pic mai gras..e dif de ce e in lista..un pic...
plus ca ma intereseaza..cum pot eu sa aflu de exemplu cate calorii are 100 de grame de mancarica de ardei..sau de mazare..sau de...pastai..dar nu pastai fierte simplu
mama mea pune o lingura de ulei de masline in oala apoi adauga pastaile si le lasa oleaca le mai amesteca, dupa care le adauga apa..deci sunt intr-un fel prajite fierte, dar repet, ulei ff putin si de masline..da cum pot eu sa aflu caloriile..ca asa sa cantaresc fiec aliment dintr-o manacr si apoi sa fac eu calcule..etc etc..nu ced k e corect..uff..azi mia- fost ok cu meniul..k nah, sarmalelel cam toate se fac la fel...sunt si in lsiat de aici, ale iannei,..dar ec ma fac la restu mancarurilor..scz..parca am dat intr-o criza..dar sunt disperata..am imprumutat cantar de bucatarie de la o matusik, sa cantaresc tot ce bag in gura..dar la ce imi foloseste, daca la mancaruri gatite sunt in plop...heeeelp!
si apropos...acum ca fac tae bo de 2 ori pe zi, banuiesc ca sunt un pic intesificate arderile, nuh?
Buna Mika

Pai este obligatoriu sa adaugi si grasimile, proteinele si carbo, pentru ca la sfarsit de zi, emniul tau iti calculeaza si aceste valori... sunt foarte importante, pentru ca iti poti duce evidenta la carbohidrati, proteine, grasimi, s-ar putea sa nus labesti chiar daca ai mancat 1000 de kcal dar ai prea multe carbohidrati deci trebuie sa stii

Iar legat de caloriil epentru o reteta le poti afla numai calculand fiecare aliment inparte, pui gramajul lui, si vezi cate calorii la suta de grame si dupa cantaresti mancarea finala si imparti la numar de portii, mi se pare ca ti-am dat linkul catre un subiect care explica cum se face asta. Altfel, nu ai cum sa stii cate calorii are o mancare.

Eu zic sa nu exagerezi cu sportul muschiul trebuie sa se obsinuiasca treptat, asta e important.
Parerea mea e ca o data pe zi este sufiecient
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii

Ultima dată editat de Slabuta; 31 aug 2009 at 16:38:16.
Răspuns cu citat