Subiect: Cyber-droguri
View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 18 iul 2010, 14:00:28
minouse's Avatar
minouse minouse este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 05 iun 2010
Locaţie: Sibiu/Cambridge, Anglia
Vârsta: 30
Dieta: personalizata
Date: 165cm, 50kg
Mesaje: 479
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Cyber-droguri

Citat:
Anterior postat de slabuta Vezi mesajul
Poate ati auzit, poate nu, dar mi se pare un subiect foarte interesant.
Zilele acestea, am urmarit o emisiune la tv, si se vorbea despre ele.

In cateva cuvinte, ce inseamna cyber-drogurile.

Cyber-drogurile au o oarecare legatura cu muzicoterapia.
Aceasta are efecte bune asupra mintii, stimuland memoria si creativitatea omului.
Daca muzicoterapia poate face bine, exista si varianta negativa a muzicii, numita “cyber-drog”.

Cyber-drogurile sunt unde cuprinse intre 3 si 30 Hertz, infrasunete, adica frecventele pe care lucreaza creierul uman. Acestea sunt in masura sa declanseze cele mai diferite reactii si sa creeze o activitate cerebrala intensa.

Exista doua feluri de unde intre frecventele astea. Undele care merg de la 7 la 13 Hertz au un efect relaxant, in timp ce undele care merg de la 14-30 au un efect euforizant sau excitant. Urechea umana nu este capabila sa perceapa asemenea sunete, dar inserate intr-o bucata muzicala acestea incep sa isi faca efectul.

Efectul lor este amplificat daca aceste sunete sunt ascultate la casti, in intuneric sau daca bei bauturi alcoolice.

De asemenea, am auzit ca, cyber-drogurile au efect similar cu drogurile, practic incepi sa devii dependent de ele.

Nu va recomand sa le ascultati...
Chiar nu auzisem de ele. Multumesc mult pt informatii
__________________
People aren't looking for the meaning of life as much as they are looking for a reason to live
Răspuns cu citat