Subiect: Tai chi Quan...
View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 25 aug 2010, 16:00:07
amy0404's Avatar
amy0404 amy0404 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 12 mar 2010
Locaţie: ., Romania
Vârsta: 41
Dieta: Personalizata
Date: 166cm, 58kg
Mesaje: 2.110
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Tai chi Quan...

Citat:
Anterior postat de Anycyk90 Vezi mesajul
Buna fetelor,am deschis acest subiect pentru a ma informa mai mult despre acest sport"Tai chi quan".M-am gandit ca odata cu inceperea facultatii sa ma apuc si de acesta,dar as vrea pareri dak practica/a practicat cineva.Stiu doar ca sunt arte martiale care se ocupa cu fortele interioare,energie si este un sport benefic pentru echilibrul interior&exterior,capacitate de concentrare,pentru flexibilitate si modeleaza corpul...Astept pareri
Am am practicat arte martiale timp de un an si jumatate. In zilele de relaxare antrenamentul consta in Tai Chi. Nu este foarte usor, desi poate asa pare din cauza faptului ca miscarile trebuie executate incet (si corect), dar nici greu nu as putea spune. Depinde foooarte mult cum executi miscarile, daca sunt facute corect iti pune in miscare muschii si iti testeaza rezistenta si echilibrul, altfel nu prea faci mare lucru. Daca nu ai mai facut Tai Chi, iti recomand sa faci cu un instructor. Conteaza pana si cum iti tii genunchiul, in inerior/exterior/prependicular pe talta piciorului.....si multe altele.
In concluzie, e interesant si da, relaxant, iar practicat corect are si beneficii. Acum nu te gandi ca daca prcatici Tai Chi nu mai conteaza ce mananci. Intotdeauna conteaza ce mananci indiferent de tipul de activitate fizica, crede-ma am testat
Te astept cu feedback dac ate apuci de asta
Succes!
__________________

amy0404, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1945 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1428 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1171 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat