View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 08 sep 2010, 10:59:34
Flori V.'s Avatar
Flori V. Flori V. este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 14 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Mancatul cat mai sanatos si variat
Date: 164cm, 67.8kg
Mesaje: 2.048
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Cartofi cu mirodenii la cuptor By Licurici

Citat:
Anterior postat de LicuriciColorat Vezi mesajul
Cartofi cu mirodenii la cuptor
Reteta asta e inspirata din retetele Fulgutei(merci Fulguta) si o prepar de ceva timp,asa ca am zis sa o scriu si aici,de obicei eu ii pap cand tin disociata,dar nu numai,e reteta mea preferata de cartofi.
Ingrediente:
-cartofi
-o lingura de ulei de masline
-busuioc uscat
-boia dulce
-condimente cartofi la plic
-usturoi granulat
-nucsoara
-patrunjel tocat(optional)

Preparare:
Cartofi se curata,se spala si se taie bucati(un cartof in 4-6 bucati),se scurg de apa.
Se pune lingura de ulei de masline si se invarte,apoi se adauga mirodeniile:busuiocu,boiaua,usturoiu,nucsoara si condimentele de cartofi.Cartofii se freaca cu aceste condimente.
Se pun cartofii intr'un vas de yena si se acopera,se dau la cuptor 35min.Apoi se i'a capacul si se pun iarasi la cuptor pt 15min fara capac.
Se scot de la cuptor se pune patrunjel pe ei,daca s'au lipit de vasul de yena,sau sunt prea crocanti ce'i de deasupra,se lasa cu capacu inca 5min pe masa sa se inmoaie.
Se servesc fie cu salata sau sos de rosii.(eu ii pap cu bulion si mustar)
Pofta buna!

Nota informativa: nu se pune apa pe cartofi,daca vi se pare ca dupa 45min sunt prea rumeniti se pot lua si se pune capacu pe ei.Daca se vor mai crocanti in loc de 15min se pot tine mai mult si se invarte in ei pt a se rumenii pe toate partiile.

de nota 10!!!!! I-am incercat si sunt deliciosi.
Multumim pentru reteta Laura
__________________
Jurnalul Flori

Răspuns cu citat