View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 26 sep 2010, 00:34:09
Roxii's Avatar
Roxii Roxii este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 30 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 31
Dieta: Mentinere
Date: 163cm, 48kg
Mesaje: 3.308
Aprecieri acordate: 4
Am fost apreciat(a) de 2 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Un nou drum - Jurnal Grasutul

Citat:
Anterior postat de Grasutul Vezi mesajul
Salutari tuturor.Probabil voi fi printre putinii baieti care posteaza pe aici,dar cert e ca voi avea nevoie de sfaturile voastre.
Asadar am 13 ani, 1,55 inaltime si 86 de kilograme.Da,ati auzit bine,86 de kilograme.Cand eram mic nu pot spune ca am fost gras,d-abia de pe la vreo 7-8 am inceput sa ma ingras cu cate 2-3 sau chiar 4 kilograme pe an.De vreo 4 ani ma ingras cate 10 kilograme pe an,si nu,nu e o chestie genetica.
Vreau sa va zic ca am incercat o multitudine de diete,dar marea majoritate ma ajutau sa slabesc 2-3 kilograme,pe care le puneam la loc dupa o saptamana.
Asa ca intr-o zi am pus piciorul in prag si am zis sa fac ceva,pentru ca aratam oribil.Asadar,la sfatul bunicii,am inceput o dieta disociata.Au trecut 2 saptamani si am slabit 5 kilograme.Vinerea asta am terminat 2 saptamani cu dieta de care va povestesc si am mancat vineri mere si cativa morcovi,iar azi am mancat iar mere.Mi-a fost foarte greu de la inceput,fiind copil,tentatia,va dati seama,e foarte mare,dar am reusit cat de cat sa nu mananc paine si dulciuri (plus sucuri).Maine probabil voi manca un gratar,din piept de pui,iar de luni sunt dispus sa incep o noua dieta.Aici intervine problema,am nevoie de sfaturile voastre.Va implor sa veniti cu diete cat mai simple de tinut,care promit rezultate (nu neaparat rapide,mai bine una care dureaza mai mult dar care ma ajuta sa nu ma mai ingras inapoi).
Va multumesc mult pentru ca mi-ati citit povestea,la slabit cu noi!

P.S. Nu sunt mic pentru a slabi, as face orice pentru a mai da jos,macar sa ajung pana la 60-70 de kilograme.
Buna Grasutule si bine ai venitIn primul rand felicitari pentru kg pierdute pana acum,insa nu`mi place ce ai papat tu ieri si azi.Doar mere si morcovi?Este extrem de putin si ceea ce faci tu acum se numeste infometare.Ce ai zice daca nu ai tine o dieta anume ci mai degraba una personalizata,un stil de viata sanatos?Renunta la dulciuri,sucuri,prajeli,grasimi,painea inlocuieste`o cu cea graham sau de secara si fa cat mai mult sport pentru ca ai ceva mai mult de dat jos si desi poate ai sa reusesti sa slabesti si fara sport,pielea ta nu va arata deloc frumos,va fi lasata si plina de vergeturi.Mult succes
__________________
Jurnal Roxii

Cursul dragostei adevarate nu a fost niciodata neted. – William Shakespeare
Roxii, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2044 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1527 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat