View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 13 nov 2010, 12:02:16
Livia89's Avatar
Livia89 Livia89 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 28 iul 2010
Locaţie: Oradea, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Pesco-vegetariana hipocalorica
Date: 156cm, 50.2kg
Mesaje: 1.907
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Aviz amatorilor de diverse pastile

Eu am vazut mai demult la tv, pe Discovery, o emisiune in care s-au strans mai multi americani, oameni simpli, pentru o cura de dezintoxicare. Printre ei era si o tanara mama care lua pastile de slabit, si facea prostia sa ia doza tripla/ zi

Emisiunea explica faptul ca acele pastile impiedica depunerea grasimilor din sange pe organe, si astfel ramai "degresat" oricat de prost ai manca. Partea proasta e ca, ramanand in sange, acele grasimi nu fac nimic bun, tipa avea exces de trigliceride si colesterol nu marit, ci FOARTE marit si i se putea oricand acumula sa formeze un cheag care sa-i blocheze vreun vas de sange si sa-i puna in paricol viata Norocul ei a fost ca s-a hotarat sa renunte la ele, intr-adevar a acumulat putina grasime, dar pana la finalul emisiunii (vreo cateva saptamani) a reusit sa slabeasca si sa arate ca o femeie sanatoasa si mult mai tanara

Sa nu uitam de cazul lui Mutu, ca e mai apropiat... si el a luat pastile de slabit fara sa stie (sau fara sa vrea sa stie) ca acelea aveau in compozitie si unele substante interzise

Deci mare atentie, fetelor, nu iti fac nimic bun acele pastile, nu se merita sa dai sanatatea pe o slabire rapida, indiferent care este metoda folosita (infometare, diete minune, pastile, etc.)

@deadcountess, Imi pare rau pentru verisoara ta s-a intamplat recent? Multumesc mult ca ai deschis acest topic, trebuie sa informam fetele despre cat mai multe astfel de pericole la adresa sanatatii
Livia89, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1667 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1150 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1151 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat