Subiect: Greutatea ideala
View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 21 nov 2010, 12:15:03
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Greutatea ideala

Citat:
Anterior postat de bibi111 Vezi mesajul
Deci..e o poveste mai lunga. Ma ingrasasem ceva, adica facusem burtica si mi se ingrosasera picioarele, aveam 60 kg si 172 cm. M-am apucat de slabit, in cateva luni am ajuns la 51 kg. Acum am 51-52 kg si 172 cm.
Precizez ca am 17 ani (spre 18) ca sa se inteleaga de la bun inceput ca mama mea are autoritate si control asupra mea.
Mama mea e obsedata, de cand am slabit, imi spune incontinuu ca sunt o slabanoaga, facandu-ma sa ma simt ca o anorexica, ceea ce nu sunt. Pur si simplu nu se poate obisnui cu ideea ca acum nu mai am 60 de kg.. E demoralizator si ma deprima, ma face sa ma simt groaznic.
I-am explicat in toate felurile omenesc posibile, ca mananc fara retineri (ea e convinsa ca tin vreo dieta pe ascuns), ca pur si simplu asa sunt eu acum si imi place cum arat, dar ea nu vrea sa inteleaga si urmeaza sa ma duca cu forta la endocrinolog sa imi dea hormoni sa ma ingras. Nu stiu daca acel endocrinolog va fi de acord, dar mama e convingatoare, mai ales datorita faptului ca ea chiar crede ceea ce zice. Oricum, va fi cel putin penibil si umilitor.
Intrebarea e... exista vreo sansa sa ii demonstrez ca nu sunt prea slaba? In sensul ca, acea "greutate ideala" nu se aplica mereu, adica, atata vreme cat nu sunt numai piele si os, nu mi se vad coastele, etc, nu am o problema?
Cer scuze dar nu ma pricep la forumuri si nu prea am stiut unde sa pun topicul.
Buna Bibi

Am o intrebare, de fapt 2, si iti dau un raspuns.

In primul rand, unde iti masori soldurile, ai trecut 77 cm la solduri la profil.

Si in al doilea rand sa ne arati o poza cu tine.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat