View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 24 apr 2009, 16:30:42
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit

Citat:
Anterior postat de doru Vezi mesajul
Am citit pe forum si am gasit foarte multe informatii interesante despre cum poti slabi. Tin sa recunosc ca vointa de care dati dovada in aceasta comunitate este apreciabila si va doresc succes in tot ce ati inceput. Sa fiti voioase, frumoase si sanatose. Este o misiune mai dificila in contextul societatii contemporane, dar cu vointa cred ca se poate orice ... bine, probabil nu se pot construi farfurii zburatoare ... dar probabil nu inca, in rest ce e omenesc si pamantesc, se poate rezolva tot de oameni.

Pana la urma m-am decis sa scriu si eu un jurnal despre cum sa ma ingras putin si cum sa pot pune sanatos niste kilograme pe mine, fara sa-mi creez niste riscuri suplimentare si bineinteles fara sa folosesc fast-food sau alte alimente care contin tot felul de substante, care probabil ar rezolva problema in cateva saptamani , dar nu si problema mea, de a fi sanatos. Oarecum consecintele ma intereseaza mult mai mult decat procesul in sine, pentru ca la urma raman cu ele.

In viata de zi cu zi ca si voi toti sunt o persoana ocupata, stresata, un pic obsedata de munca, de multe ori nemultumita de ce ma inconjoara, dar atitidinea pozitiva ma ajuta sa trec peste toate si la sfarsit de zi nu-mi pierd zambetul de pe buze. Trebuie sa recunosc ca in toata harababura asta 'uit' sa mananc. Odata nu am mancat vreo 2 zile ... cand a inceput sa mi se inroseasca in fata ochilor m-am prins urgent despre ce era vorba.

Nu am chiar tinut jurnale, este ceva nou pentru mine, dar o sa incerc sa ma tin de acest jurnal cat mai mult posibil si sa scriu mai frecvent. Bineinteles, orice sfat este binevenit .

O zi buna pentru toti!

Buna Doru.
Nu iti mai spun bine ai venit, ca esti cu noi de ceva vreme. Dar tin sa te felicit pentru dorinta ta de a te ingrasa rational.

Cred ca putina lume abordeaza problema ingrasatului in asa mod. Noi care vrem sa slabim, ti-am spune ce trebuie sa mananci ca sa te ingrasi, dar ma tem ca nu e chiar sanatos regimul.

Revenind la ce ai spus tu despre modul tau de viata:

Citat:
In viata de zi cu zi ca si voi toti sunt o persoana ocupata, stresata, un pic obsedata de munca, de multe ori nemultumita de ce ma inconjoara, dar atitidinea pozitiva ma ajuta sa trec peste toate si la sfarsit de zi nu-mi pierd zambetul de pe buze. Trebuie sa recunosc ca in toata harababura asta 'uit' sa mananc. Odata nu am mancat vreo 2 zile ... cand a inceput sa mi se inroseasca in fata ochilor m-am prins urgent despre ce era vorba.
Ai dreptate, suntem stresati, ocupati, nervosi, iritati, obositi, dar.... asta nu ne da dreptul sa ne privam organismul de mancare, "combustibil", nu trebuie sa fortam nota, altfel s-ar putea ca exact corpul nostru sa devina inamicul nostru.

Deci prima regula la ingrasatul sanatos ar fi mese regulate la ore fixe si cu furnizarea tuturor nutrimentilor necesari.
A doua regula, ca sa nu pui grasime, faci sport, orice tip de sport, in as afel corpul se modeleaza frumos. intr-un final vei avea in plus 5 kg de muschi si nu strat adipos.

Pentru acest lucru, mancarea ta trebuie sa contina proteine pentru hranirea muschilor, carbohidrati cu digerare lenta (cereale) pentru furnizarea energiei si obligatoriu fibre din fructe si legume.

Promit sa trec mai tarziu si sa iti dau un model de regim care sa te ajuta sa te "ingrasi" frumos, cred ca mai frumos e sa cresti in greutate.

Pana atunci, multa bafta si nu mai forta organismul.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat