Subiect: Jurnal ellamina
View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 04 ian 2011, 21:07:20
nicoleta100's Avatar
nicoleta100 nicoleta100 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă LiderSlăbuţă Lider
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 20 mai 2010
Locaţie: alba iulia, Romania
Vârsta: 42
Date: 172cm, 95kg
Mesaje: 16.596
Aprecieri acordate: 934
Am fost apreciat(a) de 451 ori in 241 mesaje
Implicit Re: Jurnal ellamina

Citat:
Anterior postat de ellamina Vezi mesajul
Buna seara fetelor!

Sunt noua pe aici...momentan ma documentez deoarece as vrea sa dau jos cateva kg...si trebuie sa-mi aleg o dieta...Pentru asta o sa va spun cate ceva despre mine pentru a imi da cateva sfaturi despre ce credeti ca mi s-ar potrivi cel mai bine...

Am 23 de ani, 1,71 m si aproximativ 60 kg (maine dimineata ma urc pe cantar sa vad exact). Multi ani am avut 57-58kg si eram cat de cat ok...prin 2008 in primavara am ajuns la 62 si am zis ca este cazul sa fac ceva. Am tinut WW si apoi o dieta cu 1200 de kal....am renuntat la paine, prajeli, dulciuri si alte prostii, am facut sport de 5-6 ori pe saptamana (o ora dans si o ora gimnastica) plus ceva masaj cand aveam timp....si in 2-3 luni am ajuns la 55kg si un corp lucrat frumusel (la cantar nu era mare diferenta dar la corp se vedea enorm)...

Numai ca dupa atata fericire a venit si ghinionul...in octombrie am facut o pareza de SPE...nu-mi mai puteam misca laba piciorului....abia mergeam deci nici nu se mai punea problema de facut sport...Regim nu am mai putut tine deoarece efortul pe care trebuia sa-l fac pentru a merge era atat de mare incat imi era foame continuu...plus vitaminele luate si alte tratamente....programul haotic pe care il aveam (la 7 plecam cu microbuzul 10 km pana la serviciu, stateam pana la 3-4 , apoi schimbam alte 2 microbuze pentru a ajunge sa fac fizioterapie la 40-45 de km, pana la 8-9 seara, si inapoi ajungeam acasa noaptea cu ce sau cine puteam...tinand cont ora tarzie cand microbuze nu mai erau...). Si mai eram si anul 3 de facultate la zi...unde rar am mai ajuns...
Dupa 3 luni de tratament m-am vindecat...aproximativ....acum merg normal insa in ontinuare am ramas cu probleme la coloana...Dar evident m-am si ingrasat din nou...

De atunci nu am mai tinut o dieta anume, dar nu mananc fast-food decat rar, prajeli la fel, sucuri deloc, iar paine un timp nu am mai mancat dar de curand am inceput iar, si nici sport nu am mai facut de vreo 3-4 luni...decat rar...
Problema este ca nu pot face orice din cauza coloanei...am avut bicicleta eliptica un timp si pe ea am facut mult...doctorul mi-a spus ca aceasta este cea mai indicata pentru mine....tinand cont k am renuntat la tratament desi mai aveam nevoie....

Asadar saptamana aceasta ma mai bucur de dulciuri si ce mai am prin frigider :d pentru ca sunt o pofticioasa si o mancacioasa si nu rezist sa stiu ca am atatea in casa...dar incep usor usor sa fac din nou miscare...dans si gimnastica pentru ca bicicleta nu mai am...

De saptamana viitoare incerc sa renunt la ducliuri si paine si apoi treptat ma gandeam sa incerc dieta SB....problema este ca nu pot incepe brusc deoarece de sapt viitoare sunt in sesiune (acum sunt anul 2 la master...si dinainte de Craciun nu mai am nici job....), iar eu cand invat mananc mai mult decat de obicei...iar daca nu mananc nu ma pot concentra...dar o sa incerc sa compensez prin sport...

Ar mai fi si altele de zis dar cred ca deja v-am plictisit...deci mai las si pentru mai tarziu :d
Astept cu nerabdare sfaturile voastre pentru a reusi sa imi modelez din nou corpul...
Salutare!
Bine ai venit!
Sunt sigura ca alaturi de slabute vei gasi suportul necesar si sfaturi utile pt a slabi!
Multa bafta!!!
nicoleta100, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2732 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2215 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1699 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]