Subiect: Jurnal Vera37
View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 10 ian 2011, 08:23:52
vera37's Avatar
vera37 vera37 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
 
Data înregistrării: 30 nov 2010
Locaţie: Calarasi, Romania
Vârsta: 50
Dieta: o alimentatie sanatoasa
Date: 164cm, 86kg
Mesaje: 21.470
Aprecieri acordate: 1.528
Am fost apreciat(a) de 1.304 ori in 950 mesaje
Implicit jurnal Vera - pentru a 2 a oara voi fi slabuta

Niciodata nu am fost o persoana slaba, prin liceu aveam 65 -68 kg, cand am fost insarcinata am luat ceva kg, cand eram in 4 luni aveam 75 kg dar, pana am nascut am ajuns la 105kg.
Dupa ce am nascut am ramas pe la 80 kg, dar, incet dar sigur la 29 ani ajunsesem sa am 120kg. Atunci am zis gata si m-am apucat de slabit si intr-un an si jumate am slabit 41 kg. M-am mentinut pe 79 kg timp de un an si jumatate.Dar cum o minune tine doar 3 zile asa si la mine, dupa "n" diete minune am facut tetanie latenta urmata de o fumusica depresie.La vremea aceea n-am stiut ca toate antidepresivele au ca reactii adverse si ingrasarea.
Asa ca problemele medicale s-au rezolvat dar eu aveam deja 10 kg in plus.
Si incet- incet kg s-au intors la loc din prostia mea pana cand m-am cantarit pe 9 dec si soc aveam 132kg.
Si a inceput iarasi lupta...... o lupta crancena cu mine, cu autocontrolul meu, cu educarea creierului......si cu multe pe care le faceam gresit pana acum.
Stii am ajuns la concluzia ca slabirea pana la urma nu e atat de grea.......grea e mentinerea, ca , toata viata pe urma trebuie sa controlezi ce bagi in gura.
Concluzia mea "la lupta" a doua oara va fi altfel, poate si pentru ca eu am avut o experienta dura pe pielea mea.
De data asta va fi altfel promit.
vera37, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1773 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1256 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 999 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]