View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 28 apr 2009, 15:56:01
Shorty's Avatar
Shorty Shorty este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 17 feb 2009
Locaţie: Brasov, Romania
Vârsta: 38
Dieta: sunt satula de diete, doar mananc sanatos
Date: 165cm, 83kg
Mesaje: 918
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 2 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Experiente traumatizante

Da...aici cred ca numai posturi de 1 A4 avem toate...

Dupa cum zicea si Mishutza si eu am fost un copil durduliu...parintii mei si-au dat seama si in clasa 1-a m-au inscris la gimnastica - lucru care mi-a prins bine, am devenit foarte elastica si inca imi mai prinde...cu toate kilogramele mele inca ma pot "indoi" in toate pozitiile fara greutate si imi place miscarea..din nefericire dupa cam 1 an jumate s-a inchis centrul unde faceam gimnastica...si din lipsa fondurilor (zic eu) ai mei nu m-au mai inscris nicaieri..au incercat ei sa aibe grija de alimentatia mea dar nu le iesea..pt ca deh eram copil eram pofticios si daca nu mancam acasa mancam pe la rude, prieteni etc...prima criza de personalitate am avut-o in clasa a 7-a...noi nu aveam cantar acasa si m-am cantarit la o prietena de-a mamei...74 kg la 13 ani...(da tot aratam mai bine ca acum ca nu am mai crescut in inaltime)..si de atunci tin diete.....nu pot sa le enumar in ordina cronologica ca nu mai stiu...prima chestie care am facut-o atunci si culmea ca slabeam..mancam cartofi fierti cu branza sau branza cu rosii ..., si slabisem ceva..vreo 6 parca..apoi a fost supa de varza...dupa o saptamana am renuntat...apoi diverse meniuri din reviste...apoi am aflat ca am inceput de ulcer si 6 luni am tinut regim dat de medic pentru stomac..si atunci am slabit bine...ma rog da intre diete normal ca renuntam si mai puneam ceva la loc...asa cu asta pentru ulcer am slabit cred ca vreo 10 kg..s-au pus la loc cu timpul...in clasa a 9 am avut o problema de sanatate foarte grava, o infectie la amigdale : se umflasera atat de tare incat doar lichid mai puteam sa inghit - asa ca timp de 3 luni ..ca tot recidiva boala...m-a spitalizatau din 2 in 2 saptamani aveam cate o saptamana de papat perfuzii si ceai...a fost cel mai eficient regim tinut ..la ultima iesire din spital ..avem 59...normal ca s-au pus kg ...dar cu diverse retete minuni si diverse tratamente (am luat si niste condimente pe care trebuia sa le pun in mancare si cica slabeam--mda mai mult de o carca)...de prin clasa a 10 stateam la 72-74 de kg...apoi dieta daneza...apoi la facultate iar m-am ingrasat pana m-am amorezat prea tare de un cineva si am si suferit...atunci am slabit cel mai mult intr-o luna 13 kg... nu prea mancam si cand mancam era o rosie sau un castravete...dupa respectiva suferinta mi-am revenit destul de greu..asa ca m-am mentinut pe la 67 vre-un an ..apoi iar am inceput sa ma ingras...cand l-am cunoscut pe actualul aveam 72 si aratam destul de ok...adik al meu zice ca daca as fi cum era cand m-a cunoscut as fi perfecta ...dupa ce l-am cunoscut m-am prins si eu ca e relatie serioasa si m-am apucat de anticonceptionale...nu dupa ureche..am fost la cab de planning...si cresteam intr-o luna cati alti in 10..si dupa primele 10 kg puse, la 82 de kg m-am plans la cabinet ca m-am ingrasat si sa imi schimbe pastilele...au zis ca nu e vina pastilelor si sa am si eu grija ce mananc..bla bla...am incercat sa tin regim dar nu mergea nicicum..nu slabeam...m-am chinuit o luna si epuizata si dezamagita si cantarind vreo 86 am renuntat ..am ajuns la 92 si am hotarat sa renunt la antibebe...dupa 3 luni (de abstinenta aproape ) m-am apucat iar ..dar le-am luat dupa ureche...nu am mai avut probleme din cauza lor..dar aveam deja 92 de kilograme...si vara trecuta am bagat o tura de disociata...am slabit ceva cu ea ..vreo 13-14 ..nici nu mai stiu..si apoi am renuntat ..si incet incet a pus inapoi de am ajuns la 98...asta iarna...si iata-ma trezita la viata din februarie anul acesta si decisa sa mananc sanatos ..pentru ca alta solutie oricum nu mai am...pana acuma merge bine ...am trecut si de Pasti si mergem inainte..sper sa aibe un final fericit povestea mea
__________________
O dieta echilibrata inseamna cate o prajitura in fiecare mana.
Shorty, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2080 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1563 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1047 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat