View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 30 apr 2009, 15:19:19
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Smile Re: Inghetata de caramel.

Citat:
Anterior postat de mishutza Vezi mesajul
Avem nevoie de:

600 grame lapte
200 g smantana ( am folosit schlagsahne,fara zahar,pe care am facut-o spuma cu mixerul)
150 g de zahar,din care se opresc 5 linguri
5 oua
arome,eu am folosit vanilie

Se pune zaharul la caramelizat(fara cele 5 linguri).Laptele se infierbanta,si cand zaharul este caramelizat de adauga peste el.Am separat albusurile de galbenusuri.am batut galbenusurile,am adaugat putin lapte fierbinte peste el,ca sa nu se face zdrente cand il pun in oala,si apoi le-am adaugat peste zaharul caramelizat cu lapte.Si am mestecat continuu pana s-a ingrosat.Putin mai subtire ca o budinca.
Separat am batut albusurile spuma,am adaugat treptat cele 5 linguri de zahar,pana a rezultat o bezea tare.Am batut frisca,eu am pus si intaritor de frisca.dar nu cred ca e neaparat.Le-am amestecat pe cele doua.Apoi am adaugat treptat,peste compozitia de frisca si bezea,laptele cu zaharul caramel,putin cate putin,ca sa ramana inca pufos.Am pus inca vreo 5 minute pe foc.Am lasat inghetata la racorit si am bagat-o la congelator.Are nevoie cam de 6 ore
Barbatul spune ca are gust de crema de zahar ars,mie mi se pare ca e prea dulce,deci data viitoare mai reduc din zahar,si deci si din calorii.E tare gustoasa,nu e asa pufoasa ca cea de cumparat,gustul e mai plin,noua ne place.

Am cantarit inainte de a baga la congelator,aveam 1200 grame de inghetata.Si 1600 de kcalorii.
Deci 100 grame de inghetata au 133de kcalorii.Nu e mult mai putin ca o inghetata de cumparat,dar cel putin e curata.
Ps:de poate renunta la albusul batut.Si,a iesit anaibii de dulce,deci,data viitoare eu pun jumatate din cantitatea de zahar,ceea ce va sfatuiesc si pe voi.Si a fost tare multa inghetata,si multa a fost,multa am mnacat,data viitoare fac doar jumatate de portie
Super tare. Nu pare complicat de facut.
Trebuie sa imi iau cele necesare si sa o fac pentru maine. Ce ma distrez.

O fac pe jumatate de cantitate, ca am de mancat de aici pana ma umflu.
Merci, Mishutza.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat