Subiect: Jurnal roxyyc
View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 15 mar 2011, 23:14:10
roxyyc's Avatar
roxyyc roxyyc este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 15 ian 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 45
Date: 165cm, 56kg
Mesaje: 1.843
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal roxyyc

Sa va spun acum si istoria mea.... Niciodata nu am fost o persoana filiforma... intotdeauna am avut forme... de la varsta de ani ai mei parinti m-au dat la innot ("ca sa ma dezvolt frumos") sport pe care l-am iubit atat de mult incat l-am practicat timp de 10 ani, ajungand chiar la performanta... insa in clasa a 9-a, datorita profilului liceului pe care l-am urmat, ai mei au decis ca mai importanta este scoala decat sportul asa ca m-au retras de la innot si m-au bagat pe meditatii intensive la limba si literatura franceza. De atunci au inceput sa apara si problemele cu greutatea. Corpul meu fiind obisnuit ani de zile la o anumita intensitate de sport, si trecand brusc la un stadiu avansat de sedentarism, kg nu au intarziat sa vina la mine cu pasi repezi, astfel ca la sf clasei a 9-a ajunsesem la fabuloasa greutate de 85 de kg. In liceu, datorita personalitatii destul de puternice pe care o am, nu am avut motive sa slabesc dar incercam totusi sa nu depasesc prea mult aceasta suma... asa ca pana in cls a 12-a am ajuns la 90 de kg... Dupa liceu, datorita faptului ca eram prea greoaie in miscare, oboseam si la urcatul a 2 trepte, datorita faptului ca aveam rani intre picioare din cauza frecatului, am hotarat sa slabesc... am urmat o dieta sanatoasa si am facut sport... foarte mult sport (cate 2 ore aerobic de 4 ori pe saptamana si de 1 zi maraton) .... am slabit destul de greu (in 2 ani) dar am slabit frumos si sanatos... apoi m-am mentinut timp de 10 ani cu o alimentatie echilibrata si sport... (cel putin de 2 ori pe sapt, orice fel de sport: aerobic, tae bo, fitness, maraton, cardio, etc). Insa in 2008 o mare bucurie mi-a invadat sufletul... am ramas insarcinata si bineinteles am decis sa fiu mamica... pe perioada sarcinii am luat 35 de kg in plus... dupa nastere, ca sa slabesc am luat pastile.... toate felurile de pastile de slabit.. nu am ratat niciuna... si... am slabit... e drept.. dar kg date jos cu ajutorul pastilelor au revenit cu aceeasi rapiditate cu care s-au dus... nu va mai spun ca am avut de suferit si pe plan emotional, eu fiind inca in depresia de dupa nastere, aceste pastile accentuand-o.... Dar norocul meu ca, intr-un search pe net dupa noi pastile de slabit, am ajuns pe acest site, care m-a facut sa inteleg ca a slabi sanatos, fara pastile, fara foame, este cel mai bun lucru pe care il pot face ptr. mine... Si ca sa nu va mai stresez,(ca deja am scris un foileton) ma opresc aici.
roxyyc, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1450 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 933 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]