View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 12 apr 2011, 19:55:07
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Prajitura Fanta: dietetica sau nu?

Citat:
Anterior postat de Adina14 Vezi mesajul
Buna tuturor slabutelor!
Am o mare dilema in ceea ce priveste prajiturile pe care mama are de gand sa le pragateasca pentru Paste.Cea mai apetisanta dintre ele e prajitura Fanta, a carei reteta o voi posta mai jos Ma gandeam cam ce i-as putea face ca sa o mai "dietizez" ? M-am gandit ca in loc de zahar sa folosesc fructoza si nu faina alba ci neagra Alte idei?

Prajitura Fanta
Ingrediente:
Pt. Blat :

6 oua
6 ling.zahar
100 ml ulei
6 ling. faina
1/2 praf de copt

Pt. Crema :
1 kg branza dulce
200 gr zahar
250 gr rama (cub)
750 ml suc Fanta
2 plicuri cu budinca de vanilie
2 ling zahar
Preparare blat:
6 galbenusuri, 6 linguri zahar, 100 ml ulei se freaca bine spuma. Albusul se bate spuma tare. Se adauga galbenusul frecat la albus treptat si punem 6 linguri de faina si 1/2 de praf de copt.

Turnam totul in tava in care am pus hartie de copt (sau folie de aluminiu) , unsa bine cu un pic de rama sau ulei si il dam la cuptor . Dupa ce e copt (verificam cu o scobitoare ) il scoatem si il lasam sa raceasca .


Preparare crema:
Branza impreuna cu 200 gr zahar si 250 gr rama se freaca spuma.

Crema astfel obtinuta se intinde deasupra piscotului racit .
Cele 2 plicuri de budinca le amestecam cu 2 linguri de zahar si treptat adaugam la ele 750 ml suc Fanta , si se pune la fiert pana se ingroase. Compozitia astfel obtinuta se toarna asa calda peste blatul pe care am pus crema de branza. Se lasa la racit si se poate apoi servi.


Multumesc anticipat!

Buna

Din pacate nu ai ce face cu aceasta prajitura, ca sa devina dietetica dar cel mai important sanatoasa.


Fanta, margarina, zahar... nu sunt ingrediente de inclus in alimentatia sanatoasa.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat