View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 10 ian 2010, 16:07:40
drama queen's Avatar
drama queen drama queen este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 27 dec 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Date: 1.63cm, 64kg
Mesaje: 1.657
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Ajutati-ma sa imi fac propriul meniu pentru a slabi

ca sa incepi un regim cred ca stii ca trebuie sa renuntii la multe lucruri, sa mananci sanatos e iarasi important , si sa bei 2 L de apa pe zi
uite aici cateva sfaturi importante intr-o dieta :
Pentru a slabi sanatos si ecihilibrat, fara sa ne infometa, fara a ne priva organismul de nutrientii necesari si fara a-l "chinui" cu alimente care doar ne ingrasa, am facut o lista cu niste reguli simple si foarte usor de urmat:
  • Nu mâncăm grăsimea din carne şi nici pielea de pui sau gaină, ele conţin cantităţi mari de colesterol.
  • Avem grijă la grăsimile ascunse în alimente cum ar fi cartofii prăjiţi (un cartof prăjit = 4 cartofi fierţi), clătitele, pane-urile, ouăle ochiuri şi prăjite, produse patiserie.
  • În timpul regimului NU se consumă alcool.
  • Nu mâncăm niciodată în timp ce privim la TV sau citim, nici direct din frigider, nu sesizăm cantitatea alimentelor îngerate în acest mod.
  • Băuturile dulci sunt interzise, se vor înlocui cu apă minerală, apă plată sau sifonul.
  • Mezelurile (inclusiv parizerul) contin de 2-3 ori mai multe calorii decât carnea slabă fiartă de pui sau vită, din cauza grăsimilor.
  • Nu trebuie să ne înfometăm în prima parte a zilei pentru că riscăm să mâncăm exagerat după-amiaza şi seara.
  • În perioadele de regim evităm condimentele (muştar, piper, usturoi, ketchup), ele cresc pofta de mâncare.
  • Salatele de legume crude se vor consuma de 2-3 ori pe zi. Ele previn constipaţia şi aduc foarte puţine calorii.
Alimentele permise la diete
  • Lapte slab, iaurt, brânză de vaci slabă 0,1% grăsime
  • Carne slabă de vacă, viţel, miel, pui
  • Peşte slab
  • Ouă fierte tari, albuş de ou
  • Legume verzi (roşii, ridichi, varză, salată, spanac, conopidă, ardei, castraveţi, dovlecei, fasole verde) în salate sau fierte
  • Fructe (portocale, grapefruit, pepene verde, fragi, afine, cireşe, mere)
  • Fructele: banane, struguri, prune (85-100 kcal)
  • Fructe oleaginoase: alune, nuci, arahide, ca gustari
  • Fructe uscate: stafide, smochine, curmale, ca gustari
  • Ulei de masline
  • Cereale integrale, fara adaos de zahar
poti sa ti o dieta personalizata, sau poti sa ti una standard depinde de ce organism ai succes!
Inaltimea este incorecta. drama queen, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].

Ultima dată editat de Slabuta; 10 ian 2010 at 17:55:14.
Răspuns cu citat