View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 10 iul 2011, 18:05:08
rozica1965's Avatar
rozica1965 rozica1965 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa expert
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 aug 2010
Locaţie: Craiova, Romania
Vârsta: 58
Dieta: gastric sleeve
Date: 154cm, 77kg
Mesaje: 68.156
Aprecieri acordate: 47.414
Am fost apreciat(a) de 45.907 ori in 24.999 mesaje
Implicit Re: vreau sa slabesc dar cel mai mult mi-as dori sa ma educ in a mânca sănătos

Citat:
Anterior postat de viovioleta Vezi mesajul
Buna ma numesc Violeta sunt din Rm-Sărat , am 44 de ani căsătorita și o fetița de 13 ani. Povestea mea a început acum 14 ani când am rămas însărcinată. Pâna atunci ma mențineam fără mari eforturi la o greutate constantă de 55-58 kg dar in timpul sarcinei am mâncat si am mâncat cum credeam că e normal . După naștere aveam 72 de kg la 155 cm înalțime .Am intrat la gânduri și mi-am propus sa slăbesc. Tot ce încercam era un fiasco, ma descurajam apoi iar încercam o dieta dar n-o puteam duce la capăt din cauza foamei , o foame îngrozitoare care se producea și după o ora de le masă. Am dus-o asa până anul trecut când am încercat o dieta propusă de o prietenă. 1) Mic dejun: 100ml lapte , 2 felii de pâine și o cafea. Prânz: 60g paste simple cu puțin ulei sau sos de roșii 80-100g peste . cina: 80-100g peste și o salată. Între mese un fruct la alegere.În ziua următoare același mic dejun schimbi doar la prânz și cina peștele cu 80-100g de carne slaba .Am uitat sa menționez că am început c-o greutate de 65kg. deci am început această dieta și am ținut-o 4 luni și jumătate nu ma întrebați că nu știu cum cert e ca la început aveam acea foame și mai trișam cu câte o bomboana sau un ceai îndulcit dar am ținut-o 10 săptămâni. am slăbit 11 kg .M-am declarat mulțumita și am întrerupt-o. O perioada de câteva luni ma cântăream regulat și observam că nu mai luam în greutate până acum câteva luni mai exact în luna aprilie când am observat ca iau iar în greutate. Am reluat acea dieta dar nu mai are efect din contră am revenit la 60 kg. Întâmplător am găsit acest site săptămâna trecuta si am rămas uimita de câte lucruri interesante gasești aici ,,sunte-ți fenomenali,, și ce comunitate mare de persoane cu un singur țel și anume de a fi frumoși și sănătoși. În final v-aș ruga sa ma ajutați sa-mi găsesc dieta potrivită și să-mi explicați unde greșesc. LA CÂT MAI MULTE KG PIERDUTE DEFINITIV
Bine ai venit .Pt ca ai 44 de ani,intra la slabute 40-50 de ani la discutii.Nu iti trebuie o dieta anume,ci un stil sanatos de a manca.