View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 01 oct 2011, 21:56:07
just21's Avatar
just21 just21 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 29 aug 2010
Locaţie: somewhere, Romania
Vârsta: 30
Dieta: ...
Date: 162cm, 60.5kg
Mesaje: 1.858
Aprecieri acordate: 10
Am fost apreciat(a) de 33 ori in 30 mesaje
Implicit Re: Jurnal anitamia21

Citat:
Anterior postat de anitamia21 Vezi mesajul
Buna tuturor! Sunt Ana. Am aproape 18 ani, 63 kg si 1,71 inaltime. Greutatea mea ideala ...la care ma simt foarte bine este de 57 kg.
In ultima perioada am cam dat-o in bara...mananc foarte mult, fara sa-mi fie foame si foarte multe dulciuri. Am tot spus ca "de maine incep o alimentatie sanatoasa" dar mereu nu reusesc. In vara am incercat dieta Montignac. O dieta interesanta, de altfel, dar de care nu mai vreau sa ma tin din cauza faptului ca necesita ceva atentie si nu prea am timp sa ma gandesc atat la mancare avand in vedere ca sunt clasa a 12-a si nu am timp sa-mi gatesc mancaruri permise...etc.
Am tot citit pe net care sunt pasii de baza, dar va rog, spune-ti cum sa fac sa ma apuc cu adevarat de treaba. Sunt sigura ca daca o sa continui in ritmul acesta voi ajunge rau si simt ca trebuie sa fac schimbarea.
Imi doresc sa slabesc circa 4-5 kg in luna octombrie.
Spuneti-mi, va rog, daca stiti vreo metoda de a renunta la dulciuri pentru ca este adevarat ca zaharul da dependenta.
As vrea sa stiu ce metoda utilizati voi: 5 mese pe zi(3 mese principale si 2 gustari) sau multe mese si putina mancare si cat inseamna "putina mancare"?
De asemenea, acele 3 mese principale cam cata mancare ar trebui sa contina dimineata, la pranz si seara?

Am citit destul despre diete...si alimentatie sanatoasa asa ca, mi-ar fi de mare folos informatii mai detaliate despre aceste 3 mese principale sau despre acele multe mese cu mancare putina, cate fructe ar trebui mancate pe zi (pentru ca sunt zile cand exagerez si cu fructele), care este cu adevarat ultima ora la care trebuie sa mananc, care ar fi poftele pe care mi le-as putea permite o data la cateva zile?

In ultima perioada, am exagerat foarte tare. Si as vrea si trebuie sa-mi revin la normal.
Sport fac, deci asta nu ar fi o problema. Doar alimentatia imi da batai de cap.

Pe scurt, mi-as dori o "dieta"/regim de viata, care sa nu-mi dea prea mari batai de cap, sa slabesc sanatos (adica cel mult 1 kg jumatate pe saptamana) si in acelasi timp sa-mi fac si anumite pofte minore pentru a nu da iama dupa in dulciuri.

Va multumesc!
Pup!
Cu drag,
Anna.
Buna Anna si bine-ai venit!Suntem ca in aceiasi situatie.Si eu vreau sa slabesc tot 6-7 kg, iar in luna asta cam 3-4kg.
Dupa multe incercari ratate de a slabi si multe diete incercate care s-au terminat cu kg in plus, m-am hhotarat sa urmez o dieta personalizata hipocalorica si saraca in carbohidrati, combinata cu sport mult.
Daca vrei ne putem ajuta impreuna, ne putem da ideei de meniuri.
Multa bafta si la cat mai multe kg pierdute!!
__________________