View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 07 feb 2010, 15:34:34
Extasssy's Avatar
Extasssy Extasssy este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 18 mai 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Dieta: Dieta Hipocalorica 1200-1400 calorii
Date: 162cm, 89.1kg
Mesaje: 2.845
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 20 ori in 8 mesaje
Implicit Re: Vreau sa ma micsorez ... de la 120 kg la ...

Citat:
Anterior postat de Aida35 Vezi mesajul
Buna ziua!
Chiar daca este prima mea zi pe acest forum as dori sa imi deschid un jurnal activ pentru a prinde mai mult curaj si a ma tine de ce am inceput , iar daca voi avea si suport moral va fi si mai bine

Probabil candva o sa scriu cum am ajun la fabuloasa greutate de 120 de kg , dar pana atunci sa povestesc pe scurt ce am inceput.

In 11 ianuarie 2010 am zis ca trebuie sa pun capat obezitatii morbide in care ma aflam si desi analizele imi sunt perfecte am simtit ca pe termen lung nu este de viitor si viata imi va fi in pericol. Sa nu mai spun ca este foarte greu sa mergi sa te imbraci la o asemenea marime , iar hainele frumoase nu sunt si pentru grase.

Trebuie sa recunosc ca am sapat netul cu 2 saptamani inainte sa inteleg ce trebuie sa fac.
Si cum niciodata infometarea nu m-a ajutat pe termen lung am decis ca este timpul sa schimb modul de viata.
Asa ca dieta mea este foarte simpla.
Fara zahar si dulciuri , mezeluri , conserve si conservanti , prajeli , sucuri acidulate , paste , evit mazarea si fasolea.
Si modul meu de viata insemna 3 mese pe zi + 2 gustari intre mese.

Asa ca mananc lactate naturale , orice fel de carne dar facuta la gratar , oua , dar langa acestea de fiecare data adaug un fruct sau legume , alune de padure sau nuci cate un pumn la gustari , legume fierte cu cate o lingura de unt normal si putina sare.
Apa plata cat cuprinde toata ziua , peste 2,5l
Tin sa precizez ca in fiecare dimineata pe stomacul gol beau 500ml apa si abia dupa jumatate de ora mananc micul dejun.

Recunosc ca la sfarsit de saptamana cand ne intalnim cu prietenii mananc un gratar si un mic la masa , cu mujdei frecat cu smantana ca in Banat si cate o lingura din salatele cu maioneza de pe masa , iar o data pe luna devorez o prajitura

Cam atat.
Si daca voi sunteti curioase daca o sa reusesc sa imi ating targhetul , eeeei , atunci aflati ca eu sunt dublu curioasa
Buna Aida,

Bine ai venit!!!
Foarte bine ai facut ca ai ales un stil de viata sanatos si nu o slabire rapida...
Modul in care ai ales sa slabesti este unul foarte bun... Sunt sigura ca rezultatele nu vor intarzia sa apara... Iar anul viitor pe vremea asta o sa fii de nerecunoscut...
Multa mult bafta!!!
__________________
Un șir neîntrerupt de mici acte de voință dau un rezultat mare.
Charles Baudelaire

Extasssy, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1866 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1349 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1350 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]