Subiect: Jurnal DKDenise
View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 27 oct 2011, 21:22:19
Polux's Avatar
Polux Polux este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 17 oct 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Personalizata
Date: 169cm, 54.5kg
Mesaje: 2.430
Aprecieri acordate: 666
Am fost apreciat(a) de 793 ori in 569 mesaje
Implicit Re: Jurnal DKDenise

Citat:
Anterior postat de DKDenise Vezi mesajul
Buna slabutelor!Dupa ceva timp de urmarit forumul m-am hotarat in sfarsit sa imi fac si eu un jurnal....sper ca nu incalc nici o regula, ma straduiesc. Cateva date despre mine: ma numesc Denia am 18 ani peste cateva luni 19 si am 56 de kg la 1,67...de aratat nu arat rau insa abdomenul meu plat s-a dus as vrea sa mai dau jos...greutatea mea care m-a consacrat ca sa spun asa e de 50 de kg la care nu tin neaparat sa ajung insa as vrea sa ajung la un 51-51,5. Sport fac si sunt destul de activa...acum am reinceput sala.Marea mea problema e ca iubesc dulciurile si desi 2-3 ani nu am mai consumat in ultimele cateva luni am revenit la ele, consumandu-le in fiecare zi de aici si cresterea in greutate.
Sper sa gasesc aici "parteneri de suferinta" care ma vor ajuta sa iau deciziile corecte in ceea ce priveste alimentatia, sprijinindu-ne reciproc.


Un exemplue de alimentatie zilnica:
MD:- omleta cu cas o jumatate de carnat gratar plus 2 feliute kaiser
P,Cenvis, musli, ananas conserva

Din pacate nu pot sa am 5 mese pe zi nu imi permite timpul
Deci am dor 3+apa 1;5L-2L apa ma straduiesc

Daca aveti alte intrebari va astept cu placere sa ma "interogati" insa foarte mult nu voi sta in seara asta pt ca am de invatat pt un test de maine
Buna, Denise si bine ai venit!
E bine ca faci sport, ce sport?

Apoi, ai zis singura care e marea ta problema, dulciurile. Eu zic sa le consideri un rasfat si sa mannci o portie o data pe saptamana ca premiu ca ai fost cumintica.
Sau sa mananci o data la 2-3 zile 2-3 patratele de ciocolata neagra (peste 70% cacao)
Incearca sa ia si 2 gustari intre cele 3 mese, o sa iti acclerezi meteboslimul si o sa mananci mai putin la mesele principale. Mananca la scoala 1-2 fructe, un iaurt de baut, 30 g oleaginoase, etc.
Imi place ca micul dejun e consistent, desi jumatatea de carnat putea sa lipseasca.
Dar pranzul si cina mi se par f. putin consistente, iar musli mai bine mananca-l dimineata.
Bafta maine la test!
Polux, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1927 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1410 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1411 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]