View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 08 ian 2012, 17:23:53
Sand's Avatar
Sand Sand este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Jurnalul unei emotional eater (yoyo23)

Citat:
Anterior postat de yoyo23 Vezi mesajul
fac terapie o data pe saptamana.
...Cred ca un jurnal in care sa imi povestesc micile succese (dar si inevitabilele mici esecuri) sa ma ajute
...am inceput sa fac yoga si meditatie zilnic
Buna,

Ai inceput foarte bine cu terapie, jurnal aici, yoga si mai ales meditatie. Toate impreuna sunt de un mare ajutor daca iei ce-i mai bun din ele. Continua cu ele si ai incredere ca o sa iti schimbi mentalul in timp ...ca sa-l intaresti.

In plus iti recomand: sa incepi sa faci miscare/sport, ajuta foarte mult la starea generala mai ales la psihic. Dupa sport se elibereaza niste substante in creier, asa numitele substante ale fericirii...si te fac sa te simti relaxata si pozitiva. Chiar daca ti-e lene sa te apuci...fa un efort de vointa si apuca-te cu forta, fara sa stai prea mult sa analizezi daca ai sau nu chef. De obicei rationalul gaseste mereu scuze de ce sa nu faci ceva pozitiv. Dupa aia o sa devina ca un fel de obicei bun si-ti intra in sange, e ca o a doua natura.

O alimentatie cat mai sanatoasa si curata e indicata pentru scaderea in greutate si o vitaminizare a corpului, inclusiv a mintii. Renunta la tot ce e excitant, de genul zahar. Poti sa mananci rar, din cand in cand dar foarte putin. Fructele si fructele uscate pot sa suplineasca cu mare succes poftele de dulce.

Zici ca o sa scrii in jurnal si despre esecuri. Atentie sa nu te concentrezi prea tare pe ele. Exista sanse sa primesti raspunsuri neasteptate. Unele care sa faca sa te ierti si sa mergi mai departe dar si altele care o sa se adune musuroi la tine in jurnal sa-ti povesteasca si din esecurile lor fiindca 'misery loves company'. Cunosc pe cineva, un tip deosebit...care avea o intuitie fantastica si simtea vibrabiile negative/pozitive ale oamenilor din jur. Cand venea cineva care era intr-o stare negativa/depresiva/neagra/mizerabila in prezenta lui ...tipul il mirosea imediat si ii spunea tare:"Nu veni in prezenta mea, nu-mi vorbi...pleaca, du-te si plange-ti tristetile, plange-ti de mila cat vrei da' nu veni in prezenta mea decat dupa aia, cand ti-ai revenit!"

Numai bine, succes si sanatate!