View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 09 ian 2012, 11:59:08
Polux's Avatar
Polux Polux este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 17 oct 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Personalizata
Date: 169cm, 54.5kg
Mesaje: 2.430
Aprecieri acordate: 666
Am fost apreciat(a) de 793 ori in 569 mesaje
Implicit Re: Jurnal Danielaslim-lupta pentru schimbare

Citat:
Anterior postat de danielaslim Vezi mesajul
Buna!!! Numele meu este Daniela si pot sa spun ca din momentul cand mi-am facut cont pe Slabute.ro mi-am schimbat total stilul de viata.
Lupta mea cu kg a inceput in primavara anului trecut...cand kg crestea incet,dar sigur...asa la inceputul veri aveam cam 60 kg( iar in iarna avesesem 52) si de atunci a inceput lupta...acum pot sa zic ca nu am tinut o lupta contra kilogramelor in plus...si mai mult contra corpului meu..
Ca orice persoana(mai ales femeie) cand vede ca are ceva kolograme in plus,doreste sa scape cat mai repede de ele....asa am facut si eu...am inceput cu un regim care promitea - 3-4kg/saptamana nu reusisem sa o tin decat 2 zile si de atunci mam decis sa incerc una mai stricta.Ia ghiciti:Ballerina! reusisem sa o tin 2 zile...si cand am vazut ca am dat jos doar 400 g am renuntat
Urmatoarea dieta a fost cea hipocalorica ce mult am sa va zic la asta
In fiecare zi imi luam cate o ciocolata si o mancam intro ora...da UNA INTREAGA DE 100GR!! si apoi ziceam ca o "ard" la bicicleta....si asa am ajuns sa am muschi la picioare da care acum ma chinui sa scap
Faceam orice economie de calorie...alegeam batoanele cele mai slab calorice si mai grase in glucide....dar tot nu slabeam
Am facut toate astea combinate cu binge....Erau zile cand nu vreiam sa tin dieta...(atunci ajunsesem la 65kg) si faceam cam zilnic un binge eating uitati un meniu de binge eating:2 amandine cu crema,un corn maxx,sticksuri umplute cu crema de ciocolata...a da si uneori si cate o cutie de crema de ciocolata! da stiu cam 1500 calorii)
Din septembrie am pus stop! si de atunci am inceput sa fac sport....abdomene...bici....deastea...plus masaj zilnic cu aparatul...dar nici un rezultat....dormal daca eu nu tineam dieta!
Am gasit o dieta perfecta pentru mine:South Beach!
prima data cand am citit de ea mam speriat 2 saptamani:no dulce,nu paine,no cereale,nu gem!!eu care mancam zilnic gem pe paine!(cu unt)
Dar miam zis ca nu mor eu 2 sapt.....si asa am facut .In prima faza dadusem jos 3 kg iar asta ma motivat sa continui
In faza 2 reintrodusem gresit glucidele asa ca am revenit iar la faza 1 3 sapt....unde am mai dat jos 2 kg...si acum sunt chiar foarte bine...azi oficial am intrat la faza 2!(am un fruct la 4),iar de maine in loc la fruct voi baga dimineatza cate 20 gr de fulgi de ovaz cu niste lapte semidegresat
promit ca dupa fiecare seara sa scriu in acest jurnal impresiile dupa ziua destectiva si bineinteles meniul ca sa mil consultati si sami spuneti unde am gresit ...va astept!:*
Buna Daniela!

Ma bucur ca ti-ai facut jurnal!

E foarte bine ca iti prieste SB, si daca tii ok faza 2 (aici am dat-o eu in bara) cu siguranta ajungi unde iti doresti tu!

Bafta!
Polux, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1927 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1410 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1411 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]