View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 26 ian 2012, 14:06:15
deadcountess's Avatar
deadcountess deadcountess este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 07 mai 2010
Locaţie: Trondheim, Norvegia
Vârsta: 46
Dieta: DUKAN +semivegetariana
Date: 163cm, 52.1kg
Mesaje: 4.152
Aprecieri acordate: 755
Am fost apreciat(a) de 584 ori in 420 mesaje
Implicit Re: Invitatie la studiu

Citat:
Anterior postat de quarc Vezi mesajul
Va propun sa participati la un mic studiu. Cine vrea, poate si are chef.
...
haideti sa incercam si cuantificam rezultatele dietelor,respectiv rezultatele sportului cu metode mai eficiente decat cantarul si oglinda.
...



Nu trebuie decat sa notati bilunar urmatoarele:
  1. Dieta/regimul de viata urmat
  2. Micile excese alimentare, ocazionale se depun?
  3. Cum ma simt - energie, somn, dureri, disconfort
  4. Cum arat in oglinda
  5. Ce greutate am
  6. Circumferinta abdominala
  7. Cate flotari pot sa fac
  8. Cate tractiuni pot sa fac
  9. Cate genuflexiuni pot sa fac
  10. Cat pot sa alerg

Cred ca ce e mai sus este parte dintr-un raspuns mai obiectiv la intrebarea "cine a incercat dieta asta si ce parere are de ea?". Pe langa faptul ca mi se pare mult mai obiectiv, are o mare calitate pe care noi inginerii o iubim: este cuantificabil.
Domnule inginer, te-ai gandit vreodata ca oamenii nu sunt cuantificabili ca suruburile?

Cum poti evalua eficienta unei diete dupa numarul flotarilor si tractiunile pe care le face subiectul dupa un anumit timp? Ce are una cu alta?

Nicicum nu vrei sa accepti faptul ca scopul unei femei care tine o dieta este sa-i placa ce vede in oglinda si nu sa mareasca numarul de flotari pe care il poate face.

Vorbesti de adaptabilitate si functionalitate in mediu. Mediul din ziua de azi nu necesita flotari pt a functiona bine in el, a trecut perioada in care omul vana animalul si il cara pe umar pana la pestera.

P.S: S-au facut studii care doreau sa evalueze comparativ eficienta unor diete, si nici unul din ele nu se baza pe numarat flotari. Dar, deh, aia care au facut asa ceva erau loseri din aia cu doctorate in medicina care scriu literatura medicala.
__________________
'
Vrei sa incepi o dieta dar nu stii cum sa alegi? Citeste prima data aceasta clasificare!

http://forum.slabute.ro/diete/tipuri...tml#post912052


"subgrup"
http://forum.slabute.ro/mentinere/gr...etri-9779.html

[/URL]

Ultima dată editat de deadcountess; 26 ian 2012 at 14:11:12.
Răspuns cu citat