View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 24 feb 2010, 05:28:49
ianna's Avatar
ianna ianna este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 iun 2009
Locaţie: IL, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 42
Dieta: sanatoasa verde si cu gratare
Date: 170cm, 64kg
Mesaje: 4.305
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 10 ori in 8 mesaje
Implicit Re: Cum sa alegi dieta potrivita pentru tine

Citat:
Anterior postat de ras_cristalin Vezi mesajul


Cand alegi dieta, e bine de asemenea sa te consulti cu doctorul tau. Multi doctori te vor incuraja sa tii o dieta, vor fi si cateva idei despre dieta care nu sunt recomandate. Pentru ca doctorul tau iti cunoaste starea generala de sanatate, el va sti ce e mai bine pentru tine.

In zilele noastre sunt multe diete disponibile, unele extreme si unele realiste. Cred ca vechea idee ca daca iti reduci caloriile ingerate si maresti nivelul de activitate fizica, vei pierde din greutate, inca e valabil, in majoritatea cazurilor. Daca iti poti alcatui o dieta personalizata bazata pe acest principiu, care sa se potriveasca vietii tale, nu vei intarzia sa pierzi greutatea in exces. Aminteste-ti totusi sa fii rabdator si sa nu uiti ca kg pierdute repede au tendinta sa se intoarca inapoi cu aceeasi repeziciune.


tradus din "How to select the right diet for you", de pe site-ul droz.com/health_diet_right.php - DROZ ZONE

Se pare ca noi urmam sfaturile doctorului dinainte sa fi stiut ce zice el. Bravo, slabutelor !

treaba cu doctoru e valabila probabil doar in usa sau tari europene dezvoltate dpdv medical-nutritionist...in Romania tind ca cred ca sunt inca multe cazuri in care nutritionistii dau diete care provoaca infometarea organismului
__________________
rog in profil sa mentionati dieta pe care o tineti -Succes si la un cantar cat mai zgarcit
jurnal Dupa fapta si rasplata
Alimentatia cu prea putine calorii - Slabute.ro
Sfaturi, de prin forum, adunate
Dieta si alaptarea
ianna, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1835 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1318 kcal/zi. Pentru a slăbi 2.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1190 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat