View Single Post
  #20 (permalink)  
Vechi 19 feb 2013, 20:31:47
anqutz's Avatar
anqutz anqutz este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 35
Dieta: alimentatie sanatoasa
Date: 166cm, 53kg
Mesaje: 22.594
Aprecieri acordate: 2.039
Am fost apreciat(a) de 3.087 ori in 2.008 mesaje
Implicit Re: Bine ati venit la mine acasa! Mesdames, soyez les bienvenues!

Multumesc! Ohooo, am avut nevoie de ceva timp ca sa invat din greselile mele. Si chiar si asa, ocazional mai cad in pacat si primul loc unde se vede este pe burta, apoi pe maini si spalte.

Eu militez pt o masa cu glucide pe zi. Nu de alta, dar s-ar putea sa pici in cap daca nu mananci si niste glucide. Ai nevoie de energie pentru sport si pentru invatat. Am o schema putin mai complexa. De 3 ori pe saptamana mananc glucide la micul dejun, in special musli cu 30% fructe si lapte de soia (nu consum lapte), dar uneori humus cu lipie sau o budinca de quinoa, sau altceva. In restul de 4 zile aleg un mic dejun bogat in proteine, dar la care adaug intotdeauna legume crude. De exemplu, mananc oua/pele de branza cu o salata mica de rosii cu ardei, sau buseuri cu legume - o reteta din dieta South Beach.

La prima gustare mananc fara exceptie un fruct, uneori chiar 2. Se mai intampla sa mananc o banana, ananas, dar in general consum fructe de sezon. Acum mananc portocale, mineole, kiwi.

La pranz, in zilele in care mananc glucide aleg paste integrale cu sos de rosii, cannelloni (niste paste care se baga la cuptor) umplute cu legume, humus cu salata de legume, mancare de legume etc. Toate facute de mine, pentru a fi sigura de calitatea ingredientelor. In zilele in care mananc proteine aleg o salata cu branza/ton/fructe de mare, mancare de legume (bame, spanac, fasole verde) cu peste gras si mai rar cu pui. Fara exceptie mananc ulei de masline zilnic.

La a 2-a gustare mananc migdale crude, 15-20 de bucati. Daca am pofta de ceva dulce mananc curmale uscate sau 2 patratele de ciocolata neagra.

Cina e proteica si depinde mult de ce am in frigider. Incerc sa fie cat mai usoara, mananc dupa sport, la ora 7 si la 10-10:30 trebuie sa fiu in pat.

Ah, am uitat un detaliu important, vinerea tin post, mai nou.

Am zile in care calc pe langa, mai ales la serviciu. Se intampla sa mai fie o zi de nastere, sa se comande pizza etc. Dar, in general, mananc ce mi-am adus de acasa si nu ma uit la ceea ce mananca altii. Au fost nevoie insa de luni de practica pentru a ajunge zen.

Eu il astept pe al meu iubit sa vina, asa ca iti voi ura o seara buna si odihna placuta!
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui anqutz:
lidiuta (20 feb 2013), Q88 (19 feb 2013), VAmedeea (09 sep 2013)