View Single Post
  #210 (permalink)  
Vechi 10 mai 2010, 12:38:26
dara's Avatar
dara dara este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 27 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 47
Dieta: deficit caloric 500 sport+500 hipocalorica+GL
Date: 160cm, 66.9kg
Mesaje: 1.473
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Claire35-Un nou mod de viata!!!

Am gasit : Low is 10 or less, Medium is 11-19 and 20 or greater is considered High.

Deci ar fi ok sa tintesti acela 10-11 la majoritatea meselor si sa nu ajungi la 20, indiferent ca mananci alimente cu indice redus...ele au indicele redus, dar daca mananci mult si sari de 20, nu cred ca e ok si cred ca rezultatele nu-s pe masura efortului de a alege numai cu indice mic.

Pe de alta parte mai e iaurtul sau diverse proteine care cresc oricum insulina si iese o harababura. Daca insulina aia crescuta de iaurt/proteine are ce carbihidrati sa duca in depozite, nu e bine, ca n-avem noi super muschi ca sa duca in ei prea mult, ci avem depozite 'nehalite' care abia asteapta. Daca in schimb ii dai incarcatura mica, macar chit ca proteinele cresc insulina singure, nu au ce sa duca prea mult in depozite.

Cel putin asta am inteles eu pana acum din toata tarasenia asta. Ca de-asta e bine sa mananci portii cu incarcatura mica.

Uite, la mango iese la fel ca la basmati, portia de 135 g ca sa stai pe la incarcatura 11. Mai ales daca-l mananci separat. Cirese portie de 250 g. La capsuni iese ca ai avea voie spre 500 g. La pepene rosu, desi are indice mare, daca mananci 165 g o data, ajungi pe incarcatura 10, ceea ce e ok. Pepene galben portia de 200 g max. Ananas 165 g. Banane in schimb doar 70 g o data.

Adica eu zic de mancat o data si lasat sa treaca 3-4 ore.

Repet, asta e ce am inteles eu, sper sa fie corect cum am inteles, daca stie cineva altceva, poate ne zice si noua. Sau daca afli tu altfel...

Ultima dată editat de dara; 10 mai 2010 at 12:52:06.