Subiect: stefs journal
View Single Post
  #22 (permalink)  
Vechi 27 mar 2017, 09:12:36
stefs's Avatar
stefs stefs este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 29 dec 2010
Locaţie: Botosani, Romania
Vârsta: 35
Date: 170cm, 84.3kg
Mesaje: 162
Aprecieri acordate: 25
Am fost apreciat(a) de 212 ori in 117 mesaje
Implicit Re: stefs journal

Asadar, vineri nu am facut sport fiindca am avut treburi prin oras si apoi acasa si n-am mai apucat.

Sambata am mancat bineinteles peste (salata usoara cu ton si ou) iar dupa-amiaza am fost la o aniversare, deci iar am mancat tort. S-a lasat cu o partida de remi si-am baut vreo doua pahare de bere si am mancat o punga de seminte. Toti cei de la petrecere au ramas la cat am slabit. Asta ma bucura fiindca soacra mea care ma vede in fiecare zi a spus ca nu se vede, si-o s-o am in vedere cand ma motivez, ca sa ajung pana intr-acolo sa se vada si la oamenii care ma vad zilnic

Duminica in schimb am dat-o rau in bara, voit. Am mancat cartofi prajiti si mai pe seara zacusca cu paine. Mai pe seara bine de tot, pe la 8,30. Bineinteles ca de la cartofii prajiti m-am simtit rau toata ziua, numai gandul la uleiul acela imi face si acum greata, dar cu siguranta n-o sa mai zic ca mi-e dor de cartofi prajiti.

Pentru saptamana asta imi propun doua antrenamente pe zi, un program de walking de 2 ore, de data asta si cu greutati pentru maini - sticle de apa de 0.5kg si programul meu de 50 de step aerobic.

Sper sa nu imi urmez nicio scuza si sa le fac pe ambele in fiecare zi pana vineri inclusiv. Vineri era in plan sa ma cantaresc fiindca trec doua saptamani de la ultima cantarire. Si mi-e cam frica.
Abia astept sa vad un numar cu 7 in fata.

Observ acum cat e de importanta pregatirea psihica. In trecut, pana acum renuntam deja la tot fiindca tot faceam greseli din acestea, iar in capul meu era ideea ca daca am mancat ceva gresit, am stricat tot si nu mai e cale de intoarcere. Mi-era si mult mai greu sa tin o dieta fiindca aveam impresia ca am mereu un bolovan deasupra capului, care la prima greseala cadea si ma strivea.

Acum sunt mult mai relaxata si imi accept greselile mult mai usor. Bineinteles, daca le accept nu inseamna ca ma scufund in ele si le repet foarte des. Mai mult, acum greselile, in loc sa ma opreasca din tot, ma determina sa fac mai bine, mai mult.

Asadar, daca reusesc sa fac ceea ce mi-am propus pana vineri, ma cantaresc vineri sau sambata. Daca in vreo zi nu fac vreunul din antrenamente, drept pedeapsa, am sa ma cantaresc la o luna, adica inainte de Paste.

Aceeasi regula am sa o aplic si la masuratori, si am sa compar centimetrii pierduti in perioada trecuta, sa vad daca sucul meu are si vreun efect in centimetri.