View Single Post
  #24 (permalink)  
Vechi 16 mar 2013, 09:57:07
Mihaela1006's Avatar
Mihaela1006 Mihaela1006 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 05 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 53
Dieta: Monti personalizat
Date: 167cm, 70.4kg
Mesaje: 1.423
Aprecieri acordate: 916
Am fost apreciat(a) de 752 ori in 421 mesaje
Implicit Re: unde gresesc??????

Citat:
Anterior postat de aromitza Vezi mesajul

Da draga mea,sunt bucatareasa casei, gatesc pt 4 adulti si un copil(fetita si sotul meu,fratele sotului cu sotia) ,toti pretentiosi si fiecare cu preferitele lor!Cred ca si din cauza asta m_am cam lasat la urma...mananc ce gasesc prin frigider...
Am intrat la bibliteca si am citit eu ceva pe acolo si trebuie neaparat sa ma documentez mai bine.ITI multumesc pt sfaturi
Ce varsta are fetita ta? Eu am doua fete de 10 si 17 ani, cea mare este ajutorul meu in ceea ce priveste mancarea sanatoasa, iar cea mica a inteles ca daca nu e sanatos mananca mai rar anumite mancaruri, mai ales prajeli si dulciuri (a inteles de mult, nu acum cand e deja mare ).
Poti sa incepi prin a nu te mai pune pe ultiumul loc pentru ca ceea ce se gaseste prin frigider nu e ceea ce iti trebuie.
Fa abuz de legume gatite in orice mod, in primul rand salate, mai rar prajite (poti face un sote dar in anumite combinatii), cartofii si orezul alb nu sunt sanatoase pentru nimeni, fa-te ca uiti sa cumperi . Varza in forma de salata cu un pic de ulei (daca poti ulei presat la rece de floarea soarelui sau masline) putin otet, sare si piper este delicioasa ca garnitura la orice carne si e potrivita de sezon.
Farfuria optima are jumatate legume si verdeturi colorate, portia de carne este cat suprafata si grosimea palmei (fara degete) asta insemnand ca fiecare portie e personalizata dupa cel care o mananca - o exceptie face fetita, care fiind in crestere poate avea uneori instinctiv nevoia de a manca mai multe proteine. Poti urmari ca alimentele din farfurie sa se invarta pe la 500 calorii, la trei mese asta e 1500, cu gustarile ajungand la caloriile necesare pentru fiecare.
Peste se poate manca mai mult, cat palma cu degete, si este foarte sanatos, avand multe proteine si grasimi sanatoase. Daca suporti pestele cu oase, carasul are carne f. slaba si e minunat la cuptor invelit in hartie de copt, cu felii de lamaie in burta si piper verde plus sare - de altfel asta e modul in care gatesc orice peste. Pestele prajit absoarbe prea mult ulei si nu e ok.

Fructele nu sunt desert, se mananca ori dimineata inainte de masa cu o jumatate de ora, fie cu o ora inainte de alte mese sau doua ore dupa. Exceptie fac fructele de padure care se pot manca oricand pentru ca nu fermenteaza.

Am scris ce mi-a trecut prin cap, sunt multe de spus.

Citat:
Anterior postat de aromitza Vezi mesajul
Mdaa...orez,piure si cartofi prajiti aaa si pui...prajit
Puiul la cuptor e delicios, la gratar e minunat, dar este o conditie- fara piele si in masura posibilitatilor pui de curte, nu puiul crescut cu hormoni din ferme. Pui prajit nu recomand.
Despre orez si cartofi, poate cartofi in salata orientala sau piure din cand in cand, orezul e bun basmati din cel cu bob lung si subtire si integral dar nu pilaf cu grasime ci fiert cu apa, sare si putin piper si mancat cu legume.
Oricine poate invata daca vrea sa gateasca sanatos, important e sa fie receptiv la nou si traditii si nu inchistat in vechile practici din bucatarie cu mult zahar, ulei la greu, sare in exces, practici care nici nu sunt vechi de la bunica ci sunt rezultatul unei lipse de preocupare pentru mancare sanatoasa de la jumatatea secolului trecut incoace.[/SIZE][/COLOR][/FONT]
__________________
Jurnal Mihaela1006 II, Jurnal Mihaela1006 , Dormi suficient
Citat:
Anterior postat de Slabuta Vezi mesajul
Fetelor, nu va mai conduceti dupa iluzii, inca nu s-a descoperit slabirea in cateva zile.
Citat:
Anterior postat de rozica1965 Vezi mesajul
Somnul slabeste,e dovedit!
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui Mihaela1006:
diana87 (16 mar 2013)