View Single Post
  #24 (permalink)  
Vechi 19 nov 2009, 19:06:06
Rusu Laura's Avatar
Rusu Laura Rusu Laura este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 10 aug 2009
Locaţie: BM, Romania
Dieta: hipocalorica
Date: 170cm, 62kg
Mesaje: 3.262
Aprecieri acordate: 571
Am fost apreciat(a) de 415 ori in 357 mesaje
Implicit Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces

Citat:
Anterior postat de slabuta Vezi mesajul
Ce nu inteleg eu, e cum un barbat-nutritionist ar putea sa dea sfaturi de slabit si oarecum sa judece pentu faptul ca ai aceste pofte si stari pe care abia daca le intelegi tu, d-apoi el care nu a simtit nimic asemanator. "Deseori auzi barbati cu replici, ce mai e si cu poftele astea, eu de ce nu poftesc la dulce?"
Ma gandesc ca nici un barbat nu ar putea intelege starile unei femei, trebuie sa le simti/sa fi trecut prin ele ca sa poti da sfaturi utile.
si barbatii au pofte doar ce ei si le satisfac de fiecare data si nu stau pana se amplifica pofta...
nutritonistii stiu pentru ca invata tot ce se intampla in corpul nostru! nutritionistii mai in varsta...nu batrani...dar cei peste 40 ani au facut 6 ani de medicina generala si 5 ani de specializare pe bolo endocrinologice,de diabet si nu mai stiu ce(atunci nu era separat specializarea de nutritionist) iti dai seama cate stiu aia?! stiu tot ce inseamna glande endocrine si hormoni!!!!! acum,medicii specializati pe nutritie au doar specializarea....dar oricum...ei despre asta invata! hormoni,mancare si efectele lor!

specializarea respectiva se numeste : Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice
__________________
Un sir neintrerupt de mici acte de vointa dau un REZULTAT MARE!!!
Jurnal Laura
Rusu Laura, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2083 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1566 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1050 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Rusu Laura; 19 nov 2009 at 19:16:22.
Răspuns cu citat