View Single Post
  #25 (permalink)  
Vechi 20 feb 2013, 17:58:34
Q88's Avatar
Q88 Q88 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 20 ian 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Montignac
Date: 167cm, 61.1kg
Mesaje: 3.887
Aprecieri acordate: 3.738
Am fost apreciat(a) de 3.919 ori in 2.163 mesaje
Implicit Re: Bine ati venit la mine acasa! Mesdames, soyez les bienvenues!

Buna Khali si bine ai venit in casuta mea!
Si eu sper ca regimul Monti va deveni stilul meu de viata pentru mult timp de acum incolo.
Bineinteles cu personalizarea de rigoare.
Asa cum vorbeam cu ancuta mai sus, nu tot ce e permis de regim imi face bine. Imi placretetele, dar din pacate unele dintre ele se aseaza exact acolo unde nu imi doresc.
Per ansamblu ma simt bine. Nu sunt pregatita sa tin Dukan (fara fructe si legume, desi un coleg al mamei a avut rezultate foarte frumoase cu ea) si nici Atkins (mai putin de 20g de carbo pe zi pentru mine e imposibil).
Un regim care nu imi permite sa mananc legume si fructe nu rezoneaza cu ceea ce inteleg eu prin regim sanatos.
Maltodextrina are un indice glicemic de 95! Iar zaharul are 100!
Din punctul meu de vedere (un om care adopta stilul de viata montignac) sunt la fel de proaste amandoua.
In concluzie, daca extractul de stevie respectiv contine maltodextrina e la fel de prost.
Pana voi gasi o sursa de la care sa imi procur extractul de stevie la un pret mai acceptabil, raman pe fructoza.
O sa ma gandesc si la xylitol.
Din pacate ai dreptate in ceea ce priveste producatorii nostri, ei tot timpul ajusteaza retetele.
Khali, nu stiu de la ce vine user-ul tau, dar pe mine ma duce cu gandul la Khaleesi (Cantec de gheata si foc- G.R. Martin)
Sper sa iti placa si sa revii in casuta mea.
__________________
Un om de succes este acela care poate construi o fundație solidă cu cărămizile pe care alții le aruncă în el.
Nu este niciodată prea târziu să te reinventezi 30+
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...ml#post1443416

Ultima dată editat de Slabuta; 08 aug 2014 at 11:55:13. Motiv: link extern