View Single Post
  #26 (permalink)  
Vechi 07 apr 2017, 08:52:29
Madalina Nenciu's Avatar
Madalina Nenciu Madalina Nenciu este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 06 sep 2010
Locaţie: Slobozia, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Slabesc cu principii alimentare sanatoase
Date: 168cm, 96.5kg
Mesaje: 2.371
Aprecieri acordate: 482
Am fost apreciat(a) de 521 ori in 246 mesaje
Implicit Re: Jurnalul meu..o noua etapa a vietii mele :-)

Citat:
Anterior postat de lidiuta Vezi mesajul
Pe mine ma ajuta cel mai mult miscarea - mers pe jos, bicicleta stationara.
Incearca sa nu faci multe schimbari dintr-o data, ia-o usor. Daca reusesti sa fii atenta la ce mananci seara e un progres imens. Intreaba-te de ce mananci: de oboseala, de plictiseala, de furie sau chiar de bucurie etc. Incearca sa faci orice altceva decat mancatul atunci cand te iau poftele: sa vorbesti cu o prietena, sa faci integrame sau curat sau sa crosetezi, daca iti place, sau sa te joci cu copilul. Progresul si slabitul inseamna pasi mici dar corecti cat mai des, chiar zi de zi. Conteaza fiecare pas, fiecare reusita. Succes! Si noua ne e greu, mergem inainte, chiar daca avem si infrangeri.
De facut fac si altceva in timp ce mananc! Tocmai aici este problema..ca nu ma pun la masa, mananc din mers, ce apuc, in timp ce am si alte ocupatii.
Sa speram ca este doar un hop in drumul spre o viata mai buna!


Citat:
Anterior postat de butterfly30 Vezi mesajul
Parerea mea e ca ai scqzut prea brusc caloriile si de asta iti e greu. Pentru început ar fi trebuit sa te concentrezi pe o dieta curata, fara zahar faina alba si porcarele si abia apoi cand vezi ca ajungi la un platou sa incepi sa calculezi calirii si sa le scazi treptat. Dupa parerea mea batoanele de cereale sunt bombe glicemice care vor genera descarcare masivavde insulina, de unde hipoglicemie, de unde foame de dulce. Un cerc vicios din care e greu sa mai iesi. Nu as fi calculat niciodata calorii daca as fi putut altfel. Dupa prima sarcina, cand aceam 80 kg, am tinut montignac, mancam 4 mese copioase pe zi si slabeam. Cand am ajuns la platou am adaugat sport. Cand s-a blocat iar slabitul am scazut cantitatile, si asa mai departe. Dieta cea mai buna e cea pe care poti sa o tii, si as adauga sa o tii fara sa plangi. Pune mana si mananca sanatos, pe saturate, fa alegeri bune si ia-o cu pasi mici. Succes, stiu ca poti si tu stii ca poti!
La asta m-am gandit si eu.
Chiar daca nu mancam mult inainte, mancam haotic si categoric mult mai multe calorii.
As vrea sa renunt la numaratul caloriilor, cel putin o perioada, pana ce reusesc sa ma obisnuiesc cu regulatul meselor.
Dupa care sa incep sa calculez.
sau ma mai gandeam, daca as reusi sa slabesc ceva, fara sa numar calorii, sa continui asa.
Insa voi scrie zilnic meniul aici in jurnal!
__________________

Jurnalul meu



“Trebuie să începi să te gândești la tine, că devii persoana care vrei să fii” – David Viscott
Acest membru apreciaza mesajul lui Madalina Nenciu:
butterfly30 (07 apr 2017)