View Single Post
  #26 (permalink)  
Vechi 09 nov 2010, 22:23:22
Livia89's Avatar
Livia89 Livia89 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 28 iul 2010
Locaţie: Oradea, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Pesco-vegetariana hipocalorica
Date: 156cm, 50.2kg
Mesaje: 1.907
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Retentia de apa

Citat:
Anterior postat de Rodica79 Vezi mesajul
Am si eu o intrebare la tine Livia
Mananc 3 mese pe zi la interval de 4 ore intre ele, fiecare masa are cam 360 Kcalorii, prima masa legume cu branza de vaci degresata cu 1 % grasimi si 2 % glucide, 17 % proteine celelalte 2 mese sunt formate tot din legume dar cu cate 200 g de peste fript file Cod.
Am un total de 1080 Kcalorii maxim/zi, un 10 g grasimi si 95 g glucide.
E un meniu bun pentru mentinere ? Chiar trebuie sa-i dau organismului 1265 Kccalorii cat e metabolismul meu bazal ?
Parerea mea este ca am tot ce-mi trebuie in acest meniu, sau ?
E vreu pericol cum procedez ?
Apa beau minim 2 L/zi plata, nu cafea cu zahar, nu sucuri.
asa putin la mentinere? pai si ca sa slabesti cat ai mancat?

pt mentinere, iti arata langa semnatura, in functie de datele tale (kg, inaltime) si de tipul de activitate, cate ai nevoie... deci daca iti completezi datele personale ti le arata in orice mesaj postat de tine

uita-te in josul mesajului meu, imi scrie ca pt a slabi imi trebuie 1400 cal, ceea ce e cam cu 150 de cal in plus fata de metabolismul bazal, deci normal ca pt mentinere iti trebuie chiar mai mult.... pt a slabi trebuie sa mananci cel putin cat metabolismul bazal (ala se consuma pt a dormi, respira, digera, etc... a-ti functiona organismul in mod normal, fara ca tu sa nu misti un deget)

si plus ca tu nu cred ca stai toata ziua ca o leguma, mai umbli putin pe jos, mai stai la calculator, toate astea (da, si astea) sunt activitati care consuma calorii, trebuie sa-ti alimentezi corpul pt ele... de sport sa nu mai zic

nu te infometa, da-i organismului toti nutrientii de care are nevoie, ai nevoie si de carbohidrati, si de fructe, si de oua, si iti poti chiar permite o mica "abatere" o data pe sapt, nu-i foc, vei continua sa slabesti, iar la mentinere poti introduce incet, cantitativ, alimente sanatoase si ceva mai multe "abateri", insa nu exagerat

dar asta deja nu mai tine de acest subiect uita-te mai mult pe acesta Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa si eventual intreab-o si pe Iulia, ea ne ajuta cu mult mai multe informatii pe toate

nu in ultimul rand, iti poti diversifica meniul, nu are nicio logica/placere sa papi ca un robotel acelasi lucru zilnic, si ar fi indicat sa incluzi si niste gustari (fructe, iaurt, nuci, seminte) intre mesele principale dieta, nici cea de slabire, si cu atat mai putin cea de mentinere, nu este un chin, ci ar trebui sa iti poti oferi placerea de a incerca in fiecare zi ceva nou ma refer la mancarea gatita in casa

mult succes si sper ca ti-am oferit informatii bune
Livia89, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1667 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1150 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1151 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Livia89; 09 nov 2010 at 22:27:48.
Răspuns cu citat