View Single Post
  #26 (permalink)  
Vechi 19 nov 2009, 22:59:01
dara's Avatar
dara dara este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 27 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 47
Dieta: deficit caloric 500 sport+500 hipocalorica+GL
Date: 160cm, 66.9kg
Mesaje: 1.473
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces

Citat:
Anterior postat de Rusu Laura Vezi mesajul
si barbatii au pofte doar ce ei si le satisfac de fiecare data si nu stau pana se amplifica pofta...
nutritonistii stiu pentru ca invata tot ce se intampla in corpul nostru! nutritionistii mai in varsta...nu batrani...dar cei peste 40 ani au facut 6 ani de medicina generala si 5 ani de specializare pe bolo endocrinologice,de diabet si nu mai stiu ce(atunci nu era separat specializarea de nutritionist) iti dai seama cate stiu aia?! stiu tot ce inseamna glande endocrine si hormoni!!!!! acum,medicii specializati pe nutritie au doar specializarea....dar oricum...ei despre asta invata! hormoni,mancare si efectele lor!

specializarea respectiva se numeste : Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice
De acord cu Laura, ei invata foarte mult si pot da sfaturi de cele mai bune decat cineva care doar stie cum e, dar poate nu stie asa bine cum functioneaza corpul uman. La cine stie cum e te indrepti pentru intelegere, pentru identificare - nu te mai simti singura 'ciudatenie'. [zic in general]
Unii chiar stiu ce fac. Ca in orice domeniu pot fi si profesionisti mai putin buni, e adevarat.
Răspuns cu citat