View Single Post
  #27 (permalink)  
Vechi 04 sep 2009, 19:03:40
Rori's Avatar
Rori Rori este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 34
Dieta: personala,pseudo-vegetariana
Date: 160cm, 43kg
Mesaje: 54
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!

Am revenit.
Sunt super obosita(am dormit doar 2 ore ) si in acelasi timp plina de energie....n-am stare ...vreau sa fac ceva...


meapasarica ...da,valorile sunt normale...ca sa vezi...azi mi-am dat seama de ceva de faptul ca oglinda de acasa mareste.... de ce nu mi-o fi spus nimeni pana acum oare...!!!! azi am fost la facultate sa ma interesez cand am restanta ( am aflat ca fusese pe 1 sept ) si m-am ...reflectat intr-un perete de oglinda........sprea marea mea mirare....eram mai slaba .....muuult mai slaba decat ma pacaleste oglinda de acasa...nu eram cat o vaca!! nu mi-a venit sa cred c proasta sunt.....


asta nu inseamna ca nu vreau sa mai slabesc...inseamna doar ca ma simt muult mai bine psihic...si ca asta mi-a facut ziua mai frumoasa

plus colegii...care m-au asaltat cu " Vaaaai ..da ce-ai patit....Doamne cat ai slabit!! Iei superSlim? Stiu...ai facut operatie!" Le-am zis ca nu...am doar grija la ce mananc si incerc cat de cat sa ma misc.Ce bine m-am simtit!...Ah....

Anca,merci pentru articol...e mult mai complex decat ce gasisem eu ...l-am citit atent.Am analizat situatia si am ajuns la urmatoarea concluzie:

1)Daca o tin tot asa nu numai ca o sa ma ingras...voi deveni obezaaaa!!!!
2)Ca din pacate crizele mele au fost determinate de absolut toti stimulii enumerati.

social-->cei din jur care gatesc ,mananca in fata mea si ma roaga sa gust si eu...hai...un pic asa..."nu o sa te ingrasi daca mananci o data"( ba da...o data si inca o data smd )

frustrare--> mi s-a intamplat sa cedez si sa gust ceva...dupa care eram atat de frustrata ,de suparata pe mine ca am mancat incat incepeam sa bag...si sa bag...pana era sa sun la salvare...ca ma durea corpul..pleznea si nu mai puteam respira

nervi--> unchiul sta cu noi(fiind casa bunicii) si ma uraste..in fine complicat..tot incearca sa-mi faca viata amara...acum e plecat 2 luni...si vad ca m-am linistit...nu am mai avut nici o criza nervoasa.

din cauza depresiei inca nu am mancat....am alte metode mai eficiente dar nu mai e cazul

situationala--> este cea mai periculoasa...te ia pe neasteptate..nu intraba nu nimic...te trezesti inconjurat de mancare si ...nu iti sta nimic in cale...ar trebui sa actioneze vointa..dar inca nu am ajuns acolo.

ganduri--> la asta sunt campioana ... daca iau o gura de ceva...gata s-a terminat...mica imbucatura devine motivul....am zis ieri de ex ca mananc o inghetata moana..dupa am vrut sa o dau afara..dar nu am reusit..asa ca ce m-am gandit....mai bag mancare ca sa pot vomita mai usor...

nu ma infometez,nu omit mese...am constant 3 mese si 2 gustari.

inca un pas e facut...am recunoscut cauzele...(macar sunt sincera)

asta era situatia cand am deschis jurnalul.acum sunt mai bine.

nervi-->unchiul e plecat iar mama tot posibilul sa ma vada fericita..calma ,multumita,etc.
social--> nu mai e cazul..nu mai stau in preajma "slabutelor ciugulitoare" iar mama si bunica au inteles claaar ca nu -i de joaca cu mine si nu ma mai imbie...mama chiar mi sa alaturat in dieta doar din solidaritate.A slabit 5 kg.
frustrare--> ok ok ok..am inteles..o gura= criza...atunci e simplu...ori pap ori nu...nu mai gust nici sa stiu ca nu mai vad mancarea respectiva vreodata...
eh..la ganduri sunt inca...tot pe acolo...ma gandesc...si totusi..as putea manca si vomita dupa..hai ca nu-i chiar atat de rau....vomiti si gata( da ,stiu ca nu e bine,stiu ,stiu...incerc sa ma las...) doar ca mor de pofta....viata mea e direct conectata la inghetata.
stational--> nu mai umblu cu bani la mine! doar asa pot fi in siguranta..de multe ori mi se scurg ochii pe vitrine dar daca nu am bani..asta e...


din lista sugestiilor aleg 'stai pe forum"...sau varianta..."suna un prieten"

Din fericire a ma distrage de la mancare...in momentul de fata este deajuns.


azi am mancat ok as putea spune

la 6 dim 4 felii de paine din fibre mici si subtiri foc..80 gr 100 kal...pentru ca trebuia sa iau nurofen si nu merge cu fructe sau lapte.

gustarea 1 la 12--> ,100 ml lapte cu fistic =80 kal

pranz ora 4 --> 700 gr portocale...(va mirati probabil cum au incaput..e loc...la o criza am bagat si aprox 3 kg) sa zicem 300 kal

cina ora 19-->compot de mere neindulcit cu putina scortisoara...l-am facut din 3 mere si am papat unul.=sa fie 70 kal? pe acolo...

o sa mai beau zeama de la compot...si apa...azi nu prea am baut lichide...pana acum doar 1 l.

spun cu mandrie ca azi nu am avut ganduri...pacatoase...am fost happy ca incap in niste blugi mici...am fost la masaj anticelulitic..a durut mult mai putin...mi-a zis tipa ca cica am scapat de cea mai mare parte din celulita...mai am cateva insulite.
nu mi-am dorit inghetata...asta datorita lui Nicol30.a ei a fost ideea cu compotul....e extraordinar...l-am mancat fierbinte si chiar mi-a luat gandul de la inghetata..a fost..cu adevarat delicios si hipocaloric...pe deasupra mai tine si de foame.. merci nicol!

dar pana maine mai e o gramada de timp....se pot intampla muuulte.

ma doare burta..iau nurofen si ma chircesc putin in pat...poate si deaia nu am pofta de mancare...
vreau sa vin in vizita pe la voi...dar nu pot sa mai stau la calc ca doare rau burticu...asa ca revin cand ma mai lasa.

pupici!
Rori, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1322 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 805 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 548 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat