Subiect: stefs journal
View Single Post
  #29 (permalink)  
Vechi 28 mar 2017, 10:44:32
mika_me's Avatar
mika_me mika_me este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Hipocalorica
Date: 162cm, 76.9kg
Mesaje: 6.209
Aprecieri acordate: 306
Am fost apreciat(a) de 1.091 ori in 480 mesaje
Implicit Re: stefs journal

Citat:
Anterior postat de stefs Vezi mesajul
da, e logic ce spui, cu cat faci mai mult cu atat se obisnuieste organismul si cere si mai mult ca sa se vada rezultate...
si eu visam la ziua in care am sa pot face sport 3-4 ore pe zi, dar sincer nu stiu de ce. plus ca e nerealizabil, nu am atata timp la dispozitie
De fapt sa stii ca organismul nostru e o masinarie tare desteapta si merge ceas, daca stim cum sa o abordam. Si cred ca trebuie sa invatam mai degraba sa ne antrenam inteligent, nicidecum sa tragem ca boii in jug...La drept vorbind, trebuie sa alegem sa facem ceva sustinut si care poate fi transformat in stil de viata.

O ora de antrenament pe zi...sau ma rog, de miscare, o poti introduce cumva zilnic...no matter what..in principiu. Dar sa faci sustinut 2-3-4 ore...n ai cum pentru ca...dupa cum am mai zis...Life happens..Iar daca acum regimul e o prioritate, pentru ca avem de slabit, odata ajunse la mentinere, acest ritm trebuie sa vina natural...nicidecum pe stilul "pentru ca trebuie"...Altfel, cand vor aparea copil..probleme..griji mai mari...se duce totul pe apa sambetei...prioritatile vor fi altele..



Citat:
Anterior postat de stefs Vezi mesajul
Gata, nu-mi mai fac planuri. Planurile vin cu asteptari mari si cand nu se pot realiza, vine dezamagirea.

Am spus ca imi propun saptamana asta sa fac sport in fiecare zi, walking+step aerobic. O zi deja n-am s-o pot face, ori miercuri ori joi, si ma enerveaza treaba asta chiar daca in ultima luna am avut zile in care NU am avut chef sa fac si NU am facut, iar rezultatele tot au venit.

Imi propusesem sa ma cantaresc pe 31, dar nu stiu ce sa fac. Simt ca nu au mai plecat nici cateva sute de grame, asa ma simt, grea, la fel. Daca as sti ca am mai scazut, parca mi-ar mai da un imbold. Mi-e frica de crestere sau stagnare, ca mi-e ca ma lenevesc de tot.

Azi am o zi din aia cu ”e asa greu, parca n-o sa ajung niciodata la ce mi-am propus, dureaza o vesnicie”.


Asta fiindca sunt o nerecunoscatoare, mie!

Am febra musculara de la boosturile lui Leslie din finalul fiecarei mile, nu m-am mai intalnit cu ele pana acum. Si am febra musculara la maini de la greutati - cu toate ca nu am putut face tot antrenamentul cu ele - nu am deloc forta in maini, dar vreau sa lucrez si bratele mele grasute

Sper ca soarele de afara imi va da azi o stare mai buna si mai optimista.
Personal cred ca e chiar bine sa ti faci astfel de planuri..E ca si cum ti ai seta zilnic/saptamanal un scop. Chiar daca nu e litera de lege, chiar daca nu bifezi ce ti ai propus, nu trebuie sa fii dezamagita. Dimpotriva, inseamna ca esti focusata pe asta si iti doresti din tot suflweul sa ajungi unde ti ai propus. Poate ca nu vei face zilnic sport, dar pentru ca ti ai propus ce ti ai propus, vei face tot posibilul sa te antrenezi atunci cand ai timp, cand ai ocazia.

Atunci cand nu ti propui nimic, sansele sunt mari sa nu faci nimic...pentru ca e logic...nu poti face ceva ce nu ti ai propus sau la care nu te ai gandit.

Daca ai decis ca pe 31 te cantaresti, fii "barbata" si fa o!!! Si indiferent de rezultat, mergi inainte...Asta nu trebuie sa te opreasca din drum, ci dimpotriva, trebuie sa te motiveze.

Ei si sa spunem ca ai stagnat sau ai cateva sute de grame in plus...so what?!?! Asta trebuie sa te demoralizeze?
Nu doar te cantari...masoara te...uita te cu atentie in oglinda...probeaza haine...astea reprezinta cantarul...

Asuma ti orice...si mergi inainte. Doar asa te vei cali si vei invata cum functioneaza organismul tau...cum reactioneaza in anumite situatii...si vei sti cum sa abordezi problemele pe termen lung...in ceea ce priveste greutatea ta...

Eu asa vad lucrurile...Evident, e alegerea ta si faci cum crezi ca e mai bine pentru tine si psihicul tau...si daca chiar crezi ca nu esti pregatita sa vezi acelasi numar pe cantar sau sa vezi cu plus...desi ai fost constiincioasa...atunci...nu te urca pe el

Dar eu zic sa iei taurul de coarne...o sa fii dezamagita un pic...daca va fi cazul...si o sa mergi mai departe...mai hotarata...mai determinata...plus ca....nu esti singura...in aceasta lupta
__________________


Jurnal 2019

Jurnalul meu

Jurnal 2014

Primul meu jurnal 2009

11.05.2020 - 109.5 kg (sarcina 39 saptamani)
02.02.2021 - 104.5 kg (ziua in care am decis ca sunt totusi prea tanara sa port 50 kg in plus)
16.04.2021 - 85.7 kg
05.06.2021 - 79.2 kg
25.07.2021 - 74.7 kg
26.09.2021 - 69.9 kg
28.11.2021 - 65 kg
mika_me, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2237 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1720 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1204 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de mika_me; 28 mar 2017 at 10:53:18.