View Single Post
  #3 (permalink)  
Vechi 05 dec 2012, 23:18:15
LOREDANA99's Avatar
LOREDANA99 LOREDANA99 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:

Data înregistrării: 16 nov 2011
Locaţie: Panciu, Romania
Vârsta: 31
Date: 168cm, 66.6kg
Aprecieri acordate: 10.200
Am fost apreciat(a) de 7.704 ori in 4.936 mesaje
Implicit Re: Vesnic la dieta... dar care dieta?

Citat:
Anterior postat de CrisetenO Vezi mesajul
Dragi Slabute si Slabuti,

Pentru ca ma fascineaza diversele principii alimentare din biblioteca noastra, m-am uitat peste primele topic-uri despre diverse diete, de exemplu Monti, Rina, etc. M-am uitat mai ales peste mesaje vechi -- de acum 2 ani, de exemplu -- ale fetelor care mai sunt inca active.

Interesant e ca multe din fetele care de exemplu au urmat atunci Rina cu mult entuziasm sunt acum la alte diete: unele asemanatoare (de exemplu Monti, care tot pe principiul disocierii merge), altele mai putin asemanatoare (e.g. hipocalorica). M-am gandit putin la fenomenul asta. Cele mai multe Slabute au avut deziluzii la perioada de platou a diverselor diete; altele dintre noi pur si simplu au avut o perioada mai neagra, dupa care si-au schimbat dieta.

Eu personal nu am fost mare adepta a dietelor clasice, desi am citit despre mai multe diete si am incercat de exemplu mentinerea Montignac. Alimentatia mea curenta -- cat si ce mananc zilnic -- nu are reguli foarte fixe, desi am cules de ici si de colo cateva principii sanatoase. De aceea ma intereseaza foarte mult ce experiente au avut Slabutele care au schimbat diverse diete, ce au crezut despre fiecare dieta, de ce au schimbat-o si care sunt concluziile lor pe aceasta tema.

Cu mult drag,
Cristina
Buna Cristina! Cred ca fiecareia dintre noi i se potriveste o anumita dieta...la mine grasimea se depunea in mare parte pe abdomen si zona superioara...asa ca am adoptat o dieta low-carb...prima data South Beach...ulterior, cand m-am plictisit de ea si mi se parea ca nu mai slabesc am trecut la Dukan, tot low-carb dar mult mai restrictiva...am avut si perioade in care nu am tinut dieta, dar mi-am pastrat anumite principii alimentare (fara paine alba, orez, cartof, paste fainoase, fara fast-food, fara zahar, fara prajeli, cina usoara)...acum am slabit dar mi-am dat seama ca nu voi avea corpul dorit niciodata fara sport...asa ca m-am apucat si de sport...cheia e la tine...nimeni nu se naste invatat!

„Pacea vine dinăuntrul tău, nu o căuta în afara ta.” Buddha
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...a99-11089.html
LOREDANA99, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1928 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1411 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 895 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui LOREDANA99:
ziki (10 iul 2013)