View Single Post
  #3 (permalink)  
Vechi 15 mar 2010, 22:35:21
ras_cristalin's Avatar
ras_cristalin ras_cristalin este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 aug 2009
Locaţie: Suceava, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Mancare sanatoasa
Date: 171cm, 84.3kg
Mesaje: 6.253
Aprecieri acordate: 7
Am fost apreciat(a) de 163 ori in 79 mesaje
Implicit Re: Copilasii nostrii si problemele lor

Citat:
Anterior postat de ianna Vezi mesajul
Si ca sa sparg eu gheatza ...am sa incep

Edy are un an si o luna aproape. Nascut pe 24 feb 2009

1. nu chiar o problema dar nu stiu clar cum sa incep Vreau sa-l obisnuiesc pe Edy sa faca la olitza... cum ati facut voi? Eu am inceput de azi sa notez cand se trezeste ce papa si cand face treaba mare...ca el de obicei face dimineata pana la pranz dar nu m-am uitat niciodata la ceas...asa poate imi fac o idee cand il apuca clar si la cat timp dupa ce ia micul dejun

2. cum sa-l fac sa comunice mai mult ... de vb vorbeste ...dar pe limba lui... canta..diferite sunete...si mai vorbeste cu taica`su dar doar in sunete ...noi nu intelegem o boaba..e un fel de "tri la lu de gaa baa"....spune "da da" si un fel de alooo cand ia telefonul...da din cap in semn de "nu nu" cand nu vrea ceva. Dar in rest arata cu degetu cand vrea ceva si face "aaaah ahhh" dar nu se chinuie sa schitzeze un sunet legat de acel ceva.

3. cand ati inceput sa spalati copilasii pe dinti? si cum ati reusit?

4. ce alimente ati evitat sau nu le-ati dat pana la 2 ani?
N-am copii inca, dar am stat cu copiii vecinilor, rudelor, prietenilor.
Sper ca accepti sfaturi de la out-sideri
1. Il asezi pe olita in baie pe gresie sau pe parchetul gol... daca ii e putin frig la picioruse o sa il treaca pipi. Dupa ce face pipi, te bucuri vizibil si exclami BRAVO, bati din palme si il pupi... sa inteleaga ca e foarte bine sa faca pipi acolo. Cu treaba cealalta faci la fel... e putin mai greu dar nu imposibil. Important e sa ai rabdare si sa nu strigi la el sau sa il fortezi ca prinde ura pe Doamna Olita.
2.Nepoatei mele i-am arata de cand nici nu mergea tot felul de carti cu animale, jucarii cu animale, carti cu flori... etc. Si ii ziceam VACA... apoi ziceam Muu.. treceam mai departe... CATELUL... ham! A retinut foarte devreme toate animalele, florile, personajele din povesti si desene animate. Acum de fiecare data cand merg in vizita "Lala... Bembi... (ma duce in dormitor si zice) Tzica... Antantu... Neasa... Michi... Usu... etc" ...
In traducere "Matusa Iulia, te invit in camera mea unde e caprioara Bamby sa iti prezint personajele de poveste lipite pe pereti de mama mea. Ei sunt Clopotzica, Elefantul Dumbo, Cenusareasa, Mickey Mouse, Winny The Pooh (Ursu)..." si mai are multi
3. Este pasta de dinti cu aroma de zmeura, pui foarte foarte putin pe perie si i-o dai in manuta, dupa ce se joaca putin cu ea si se familiarizeaza il ajuti sa dea cu periuta pe dinti. Sa fie o joaca amuzanta si dupa aceea sa urmeze recompensa : Bravo!, aplauze, pupici.
4. Nu stiu
__________________
Răspuns cu citat