View Single Post
  #3 (permalink)  
Vechi 12 feb 2013, 12:22:16
kartika's Avatar
kartika kartika este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 01 mai 2011
Locaţie: teramo / mures, Italia
Dieta: Rina 90
Date: 170cm, 90kg
Mesaje: 1.668
Aprecieri acordate: 1.530
Am fost apreciat(a) de 1.878 ori in 1.097 mesaje
Implicit Re: Stare de epuizare

Citat:
Anterior postat de CURPAS IOAN Vezi mesajul
Am slabit de la 82-84 kg acum am 68 kg in perioada iul.2012-oct.2012 pana la 70kg iar acum am 68-69 kg.Am 1,70 m si 57 ani la 01.03.2013 ,barbat .
Practic sport foarte intens ,4-5 ori pe saptamana cate 2-3 ore si la 2 saptamani concursuri
care uneori dureaza cate 8-10 ore .Sportul practicat la nivel de amatori dar nivel de joc inalt
este tenisul de masa.
Ce problema am ? Fiind obisnuit sa mananc calculind caloriile necesare zilnic ,BAZAL +ACTIVITATI ,am observat ca atat la antrenamente cat mai ales la concursuri ,,ma vlaguiesc" ,au observat si colegii acest lucru ,aproximativ dupa 1 ora de sport .
Ce sa fac ? Sa mananc in plus caloriile care stiu ca am sa le consum inainte de sport .?
Ce alimente ? Cu cat timp inainte de a incepe sportul ?
Astept orice opinie si experienta proprie .
Organismul la 20 de ani functioneaza intr-un fel,si cu totul altfel functioneaza la 40+ .Schimbarile metabolice intervin pe parcurs ,sunt normale si firesti pentru fiecare dintre noi.Aceste schimbari difera de la individ la individ,la fel cum difera de la o varsta la alta.Noi ,uneori din necunostinta,din naivitate,din...avem anumite asteptari ,dar nu intotdeauna le raportam la varsta,si de cele mai multe ori el,organismul ne trimite ``semne``.In ciuda receptarii lor ,tindem sa le ignoram din varii motive,senzatiile si starile de dispozitie,repetate,si altele decat cele normale sa va dea de gandit.Raspunsul concret il puteti afla in urma unor examinari medicale de specialitate si a unor analize (repetate)... noi aici ne putem da cu parerea,sa va incurajam...cei care pun un diagnostic,care recomanda un tratament...sunt in alta parte.Sanatate multa va doresc!
__________________
Jurnal kartika
Sa nu intorci fata ta de la izvorul lacrimilor mele,Fecioara,care ai nascut pe Hristos,Cel ce a sters lacrima de pe fata tuturor!






Răspuns cu citat