View Single Post
  #3 (permalink)  
Vechi 25 sep 2013, 05:42:32
rozica1965's Avatar
rozica1965 rozica1965 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa expert
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 aug 2010
Locaţie: Craiova, Romania
Vârsta: 58
Dieta: gastric sleeve
Date: 154cm, 77kg
Mesaje: 68.156
Aprecieri acordate: 47.414
Am fost apreciat(a) de 45.907 ori in 24.999 mesaje
Implicit Re: Jurnalul lu' Alinteanu

Citat:
Anterior postat de alinteanu Vezi mesajul
Printre atatea doamne si domnisoare, hop ca imi fac si eu loc, un barbat cam durduliu, dar cu dorinta de a mai da jos osanza de pe mine, si de a mai micsora ghiozdanul din fata ce il port de vre-o 5 ani. Daca pana acum 5 ani eram scandura, dupa ce m-am lasat de fumat am inceput sa ma rotunjesc, sa dau atacul tot mai des la frigider, sa ma fac frate de cruce cu dulciurile, sa pun cola la loc de cinste etc. Si uite asa am ajuns sa depasesc suta de kile, sa nu-mi fie cu deochi. Cand am vazut asta am zis ca daca ajung la 105 kg, ori ma bag la regim ori ma apuc de fumat. De fumat nu prea imi suradea ideea, si cum ma apropiam vertiginos de 105, am hotarat: REGIM. Si uite asa am renuntat sa mai mananc paine, cola zace uitata prin frigider, am rupt fratia de cruce cu dulciurile ( dar nu de tot ) , am renuntat la cina, si rezist cu stoicism tentatiei de a cadea in pacatul ciocolatei, in schimb....cand simt in nari miros de gratar, mititei sau ceafa de porc spun piua si mananc pana si carbunii de sub gratar. Asta e, fiecare avem slabiciuni . De prin Iulie am inceput sa tin regimul asta si rezultatele au inceput sa se vada, nu sunt spectaculoase, dar de la 104 am ajuns la 98 si am avut momente in care am avut si 97, dar gratarul asta bata-l sa-l bata ploaia....Pe langa gratar mi-am mai facut un dusman: cantarul. Ma cantaresc in fiecare dimineata, si in fiecare dimineata ma indrept plin de optimism spre cantar in speranta ca am reusit sa mai dau jos 100-200 g, dar de cele mai multe ori cantarul imi spune sec: ciuciu, si de multe ori pt asta imi vine sa il mananc si pe el. Mi-am facut fel si fel de grafice monitorizand greutatea, pana cand am descoperit site-ul asta si care imi oferea cam tot ce am nevoie, pot sa imi fac grafice, sa imi tin un jurnal al alimentatiei si de ce nu imi da si motivatie. Poate ca nu voi scrie in jurnal in fiecare zi, dar imi voi monitoriza greutatea in fiecare zi aici.
Deci:imi fac o cruce, scuip de trei ori in san si la drum
Bine ai venit printre doamne si domnisoare mai durdulii sau nu!
Sotul meu se lasase si el de fumat acum 3 ani si de la 85 a ajuns rapid la 104 kg. Nu a fumat aproape doi ani......si pt ca nu a vrut regim,s-a reapucat de fumat. A slabit iar pana la 84 dar obiceiul de a manca si frigiderul,i-a ramas! Mananca 3 paini pe zi singur!!!!!!!
Eu iti urez bafta....!!!!!!!!
__________________