Subiect: Va fi bine
View Single Post
  #3 (permalink)  
Vechi 11 oct 2013, 18:39:25
rozica1965's Avatar
rozica1965 rozica1965 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa expert
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 aug 2010
Locaţie: Craiova, Romania
Vârsta: 58
Dieta: gastric sleeve
Date: 154cm, 77kg
Mesaje: 68.156
Aprecieri acordate: 47.414
Am fost apreciat(a) de 45.907 ori in 24.999 mesaje
Implicit Re: Va fi bine

Citat:
Anterior postat de Dreamss Vezi mesajul
Buna! Eu sunt Cătă.Iubesc sa scriu (am propriul blog), iubesc sa ascult muzica, iubesc sa cant, imi iubesc familia si prietenii, iubesc sa-mi petrec timpul cu ei. Am 16 ani si m-am hotarat sa las dietele minune si pastilele miraculoase pentru ca eu trebuie sa trec peste o boala (BULIMIE). Am trecut prin zile in care vomitam de 3 ori si luam 4 laxative. Am trecut prin zile in care plangeam in fata oglinzii. Vrea ca totul sa se termine si incerc sa pun "Stop" de ceva timp dar nimic. Cedez azi si las totu` pe ziua de maine. Nu mai am incredere in mine, incep sa ma inchid tot mai mult in mine si stiu ca nu e bine. Imi dau seama ca ceea ce fac e gresit si vreau sa "repar" sentimente, trairi. Vreau sa fiu sanatoasa si sa ma simt frumoasa.
Vreau sa fie totul "ca la carte" asa ca m-am inspirat de pe acest site si am inventat si un plan. Vreau ca urmatoarele 3 zile sa mananc numa` mere (detoxifiere) si de luni incepe razboiul!

Alimente:
Legume
- rosii, castravete, ardei, dovlecel, spanac, broccoli, varza, salata, urzici, ceapa verde, conopida, ciuperci, usturoi,
Fructe : 1 portie
- mere, pepene galben, cirese, visine, nectarine, caise, fructe de padure, capsuni, prune , lamaie , kiwi, struguri , banane (rar)
- morcov crud
Proteine : 4 portii/zi
- 1 portie= 200 ml lapte degresat= 200 gr iaurt degresat= 1 ou
-branza : urda de oaie/vaca , branza slaba, topfen, cas/telemea de vaca/capra- max 100 gr/zi
-carne : peste, conserva in suc propriu/sos de rosii, fructe de mare – max 100 gr/zi
Cereale : 1 portie/zi
1 portie= 5 felii wasa= 1 felie paine integrala/de secara/negra= 5 linguri mamaliga= 50 gr cereale integrale
Condimente : usturoi, scortisoara, vanilie, nuca de cocos, cacao, patrunjel , indulcitori naturali, esente, otet, oregano, usturoi
La toate acestea adaug ganduri bune, pozitivitate ce sprijina un suflet fara experienta!
Va fi bine, nu?
Draga copilita......La varsta ta,chiar trebuie sa lasi dietele deoparte.....o alimentatie sanatoasa si ceva sport,iti pot face un corp frumos! Esti in crestere si e pacat ca ti-ai dat organismul peste cap! Ce e cu bulimia aia? Cum de ai ajuns acolo? Mama ta stie? La doctor te-a dus?Scuze pt atatea intrebari..dar e cazul sa faci ceva in sensul asta....
Bafta cu mancatul sanatos!!!!!!!
__________________
Acest membru apreciaza mesajul lui rozica1965:
Dreamss (12 oct 2013)