View Single Post
  #3 (permalink)  
Vechi 09 mar 2009, 21:18:59
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit

Citat:
Anterior postat de mireillelm Vezi mesajul
Buna tuturor ,de curand am descoperit forum acesta si sincer mi se pare ff misto.Am 20 de ani si am 168 si 87 de kg enorm as spune eu .de o sapt si ceva m-am apucat serios de sala (aerobic) si de dieta.Inainte cand nu mergeam la sala si tineam cate o cura de 1 sapt sincer se vedea un pic dar apoi ma lasam cadeam in patimii.Acum as vrea ca in 3 luni cu sport si dieta sa dau jos cam 15-20 de kg.VA rog sa-mi da-ti si mie sfaturi ca am mare nevoie .Voi ce spune-ti am sanse ????

Buna Mireillelm! Bine te-am gasit printre noi Multi ani inainte. si iti multumim pentru aprecierea muncii noastre pe acest forum.
La inaltimea ta intr-adevar ar trebui sa ai ceva mai putine kg, in jur de 60-65, acum depinde de constitutia fiecaruia poti arata bine si la 70

In primul rand, este foarte bine ca te-ai apucat de sport, dar sfatul meu este sa iti stabilesti niste timpi reali in care ai vrea sa dai jos surplusul de kg. Cel mai bine este sa slabesti 1 kg pe saptamina, cu cat mai repede vor pleca kg cu atat mai repede se vor intoarce ba chiar se mai intorc de regula mai multe.

Deci 15 kg in 3 luni ar fi target real. Doi la mana, ca sa nu fii dezamagita pe la mijlocul drumului si sa renunti la regim, gandeste-te ca trebuie sa iti schimbi modul de viata, adica, nu este suficient sa tii regim timp de nu stiu cate luni pina dai tot jos si dupa sa te infuleci cu tot ce prinzi Trebuie as iti faci un mod de viata, adica scos prajeli, prajituri (mai incolo iti vei permite, dar iarasi una pe luna sau chiar 2 luni, din toate cate un pic, nu trebuie sa iti privezi organismul de anumite alimente dar nici sa nu il indopi peste margine cu ele), asa, am pierdut ideea, aha, fara grasimi, ulei de masline in locul celui de floarea soarelui, limitare sare, zahar exclus, cat mai mult fiert, la abur, gratar, salate in toate combinatiile, fructe la gustari, si 2 l apa pe zi, poti si ceai.

Si la sfarsit, ori de cate ori vei vrea sa renunti, gandeste-te ca chiar daca renunti, odata si odata vei trebui sa faci acest pas, si cu cat il faci mai devreme cu atat e mai bine pentru sanatatea ta si impacarea ta sufleteasca

Daca mai ai intrebari, oricand vei gasi aici un raspuns
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii