View Single Post
  #3 (permalink)  
Vechi 31 mar 2010, 20:37:03
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Dieta "Calorii Negative"

Citat:
Anterior postat de Sakura29 Vezi mesajul
salut. eu am inceput acum un an cred sa incerc sa slabesc fiindca eram cam plinutza shi imi calculam sa iau vreo 1500-1700 kcal/zi. nu mi se pare asha putzin da` a functionat. sh acum ash dori sa mai incerc asha vreo sapt.. ca iar m`am cam ingrashat . dar ash avea o intrebare. sunt acele alimente cu calorii negative ( unele fructe, legume etc) sh ma gandesc ca daca au calorii negative... pe ele nu mai trebuie sa le numar. adica daca la o gustare, de ex , mananc un mar, sa nu`l mai pun la socoteala la nr de kcal. voi ce ziceti?


Uite-l raspunsul la intrebarea ta:
Citat:
Dieta caloriilor negative a devenit faimoasa pentru ca promite pierderea foarte rapida a kilogramelor, prin consumarea unor alimente cu calorii negative. De fapt, aceasta expresie, “alimente cu calorii negative” nu este cea mai potrivita. Pentru ca nu exista alimente care sa nu contina calorii. Toate alimentele contin calorii, unele mai multe altele mai putine.

In acelasi timp, fiecare aliment necesita un anumit numar de calorii pentru a putea fi transformat in energie, de catre corpul uman. Este stiut de altfel, ca digestia consuma calorii. Din pacate, majoritatea alimentelor pe care le mancam azi au foarte multe calorii si numarul de calorii necesar pentru a le digera este mai mic decat cel adus in corp prin alimentul respectiv. Astfel, daca o ciocolata are 600 de kcal, digerarea ei si transformarea ei in energie ar consuma, de exemplu, doar 200 de kcal, ceea ce inseamna ca restul de 400 kcal, daca nu sunt consumate prin miscare, se depun sub forma de grasime.
Si ti-am raspuns si la celalalt subiect: Ati slabit tinand cont de punctele/caloriile care le arata calculatorul?
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat