View Single Post
  #3 (permalink)  
Vechi 01 apr 2010, 10:30:18
carmenka's Avatar
carmenka carmenka este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 01 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 54
Dieta: mese mici si dese, meniuri 90% fara dulciuri, cartofi, paste, paine, orez, prajeli, rantasuri;
Date: 180cm, 97kg
Mesaje: 71
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka

Citat:
Anterior postat de ianna Vezi mesajul
ai ai aiii

in primul rand Bine ai venit printre noi

in al doilea rand ... Hey ! revino pe pamant ! Pai tu nu mananci nimic peste zi ! cand tocmai atunci ai putea consuma caloriile si nu ajung sa se depuna ... si papi seara cand tocmai NU AR TREBUI ...daca vrei sa slabesti, normal !

in primul rand trebuie sa lucrezi la motivatie... ca vad ca te-a cam parasit. Spune-ne si noua cel putin 5 motive pentru care vrei sa slabesti ... si incearca sa ti le intiparesti in minte si cand vrezi un cozonac sau o ciocolata spune-le tare! sa te auzi...eu foloseam tactica vorbitului cu dulciurile..stiu ca suna aiurea dar a mers ..ceva de genul " Hehe ce bine arati ... si ce gustoasa...yammm...dar daca pun mana pe tine ... platesc la avion cat 2 bilete (ps: vor sa puna astia regula la avioane peste o anumita greutate sa platesti in plus sau cat 2 bilete daca esti obez)...si apoi... cum ii arat eu baiatului meu cum e sa fie o femeie frumoasa...etc" si uite asa nu mai mancam dulcele respectiv

apoi motiveaza-te pe langa frigider...adica... fie pui o foaie cu dieta ta, fie o poza cand aratai mai slabuta... fie ceva citate...fie o poza din revista cu vre-un fotomodel...ceva ce sa te motiveze sa deschizi frigiderul doar pentru mancarea sanatoasa. Eu aveam 2 foi ...una cu dieta si alta cu kilogramele stabilite pe luna...imi pusesem target pe fiecare luna...si imi notam kg si cm pierduti la luna... a mers extraordinar!

stabileste un plan de bataie...
incepe o luna sau doua ...sau pana stagnezi cu "renuntarile"... nu tu paine ...nu tu sucuri, dulciuri, grasimi,prajeli, ulei, zahar si cu "permisiunile"...cat mai multe legume, salate, gratare, peste slab

stabileste un plan de lupta
incepe miscarea usoara ...de genul mers afara in plimbare cca 1 ora sau in pas vioi (nu alergare) seara ..inainte de culcare... face bine si la inimioara si la circulatie..usor usor ... dupa ce ajungi pe la 90 kg sau mai devreme...dupa cum iti place si simti ca poti...treci la mers vioi amestecat cu miscari diferite...piciorul ridicat mai sus ... sau lateral ...sau mers vioi marunt...cand pe varfuri...cand pe calcaie ... cand miscand bratele...cand tinandu-le la spate...

Succes
Multumesc de primire, ianna.
Pai am jumatate de an aproape de cand mi-am schimbat vechile obiceiuri culinare. Pana acum am fost cuminte, mancand mese fixe si nimic dupa ora 19.00 (am avut maxim 3 abateri mici in toata perioada asta). Doar de cateva zile am luat-o efectiv razna, pe aratura si am scos de la naftalina toate obiceiurile mele vechi si rele care m-au ingrasat. Nemancat ziua, mancat numai seara tarziu, de toate, inclusiv dulciuri.

5 motive pentru care vreau sa slabesc:
- sa nu mai fiu identificata drept ”doamna aia grasa”;
- sa nu mai fiu compatimita de prietenii si rudele care ma stiau normoponderala;
- sa fiu din nou considerata frumoasa (eram candva);
- sa pot aparea la televizor fara sa fiu stresata ca imi va adauga video-ul inca 5 kile peste toate kilele mele excedentare ;
- sa nu ma mai simt ridicola in momente in care ar trebui sa ma bucur mai mult de viata (plimbari, plaja, dans, drumetii, sex...);

La dulciuri am renuntat aproape total, le consum doar ocazional (in 6 luni am mancat dulciuri de doar 6 ori: la o receptie, la o zi de nastere, la o nunta, la Craciun, la Florii si ieri). Paine mananc intr-o zi o felie, in alta 2, in alta deloc, in alta 9 felii. Nu-s constanta deloc, iar de cand am lasat dulciurile painea ma saboteaza. Am zis c-o las total, dar nu pot manca orice fara paine...de ex. zacusca si uneori simt nevoia de paine. Orez nu am mancat decat de 2 ori in 6 luni, cartofi tot asa, de 2 ori, paste la fel. M-am mai scapat insa cu ceva pufuleti, mamaliga, stixuri.
Sucuri chiar nu beau de fel. Granini asta a fost atipic (am luat pt Paste, pt musafiri si mi-am bagat botul). Prajeli nu mananc de ani de zile decat rar cate un snitel sau peste prajit (ceva gen 3-4 ori pe an), in rest gatesc dietetic, inabusit, la cuptor, fiert, gratar. Grasimi imi mai procuram nedorit din preparate pe care le mai mancam dimineata (sunca de Praga, ciolan presat, crenvursti, branza telemea sau feta), dar cu moderatie consumate, nu m-au impiedicat sa mai slabesc.

Ei, planul de miscare imi lipseste. Urasc sportul. Mersul pe jos mi-ar placea, dar cu o companie, nu singura. La fel sala/aerobicul/joggingul. Singura ma delas ff repede. Am si o bicicleta acasa, dar mai mult e umeras decat obiect de intretinere a formei fizice.
carmenka, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2293 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1776 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1002 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]