View Single Post
  #3 (permalink)  
Vechi 09 nov 2014, 15:01:52
butterfly30's Avatar
butterfly30 butterfly30 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 12 apr 2013
Locaţie: iasi, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incerc sa traiesc sanatos
Date: 166cm, 68kg
Mesaje: 6.777
Aprecieri acordate: 5.350
Am fost apreciat(a) de 11.441 ori in 5.317 mesaje
Implicit Re: Pierderea macronutrientilor prin diferite metode de gatire

da, macronutrientii per suta de grame se concentreaza, pe de alta parte daca ai o bucata de carne si sa spunem ca inainte de a o gati are 20g proteine, daca o lasi doua ore pe masa si se scurge din ea o ceasca de sange ai mai pierdut niste proteine, daca dupa asta o fierbi o parte din proteine trec in supa, deci cantitatea de proteine va scadea in bucata propriu-zisa de carne. daca o faci la aburi sau la cuptor cat mai proaspata, proteinele nu se vor pierde si din aceeasi bucata de carne vei lua o cantitate mai mare...nu stiu cat m-am facut inteleasa. ideea e : daca ceea ce intereseaza e cata proteina ai mancat la o masa da, trebuie sa cauti in tabele cate proteine sunt in 100g carne gatita, daca te intereseaza sa obtii maximul de la un aliment trebuie sa te concentrezi pe prospetime si mod de gatire.
butterfly30, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
butterfly30, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1869 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1352 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1353 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat