View Single Post
  #3 (permalink)  
Vechi 18 iun 2010, 19:38:11
Sand's Avatar
Sand Sand este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Solutii pentru sani moi si lasati

Citat:
Anterior postat de brotacel Vezi mesajul
fetelor,in afara de lifting sau alta interventie medicala,exista solutii pentru a intari sanii si a-i mai ridica?
Am slabit cat am vrut,dar ma supara veederea din oglinda,pentru ca nu-mi plac sanii mei.
Exista exercitii pentru pectorali (piept) care se fac in timp ce slabesti, in luni la rand. Poti sa le faci si dupa slabire cu ceva rezultate, pot sa ajute. Vezi pe internet, am impresia ca am vazut si aici ceva pe forum, nu mai stiu, se fac cu gantere mici 2-3 Kg. Sau in loc de gantere poti sa folosesti sticle de pastic de 2 l . pe care sa le umplii cu apa. Sticle din alea mai subtiri si mai lungi care se pot apuca si tine bine in mana cand lucrezi cu ele.

Un ex. este sa stai pe spate pe jos, cu genunchii indoiti usor , cu greutatile in maini, cu mainile in parti pe jos, in cruce in parti perpendiculare pe corp pe pamant si le ridici incet spre in fata ta, deasupra fetei. Mainile trebuie sa fie drepte, nu indoite. Inspiri cand cobori mainile la podea in parti, expiri cand le ridici in aer deasupra ta. 10 repetari facute incet cu pauza de un minut, iar 10 repetari iar pauza un minut etc. timp de vreo 5 serii. In timp poti ca ultimele doua serii (de cate 10 repetari) sa fie facute cu greutati mai mari (3-4 Kg.). Mai sunt si alte ex. le gasessti pe net. Ideea e sa le faci NUMAI o zi pe saptamana si sa le faci incet si sa respiri corect. O sa faci febra musculara cam de fiecare data, asta e si ideea. 5 seriile alea or sa-ti ia cam 15 minute. Eu fac 30 de minute ca fac doua exercitii diferite - ambele pentru pectorali.

Daca le faci mai des se obisnuieste muschiul si nu mai lucreaza la fel. Daca faci pauza de o saptamana se reface muschiul si arde tare de tot. (Ideal ar fi sa faci o zi exercitii de pectorali- lunea, una de brate-martea, una de picioare, una de spate etc. Facand cu greutati mici si folosindu-ti toti muschii corpului slabesti si te intaresti/modelezi peste tot la fel). Nu comentez de aerobic care-si are rolul lui.

Succes!
Răspuns cu citat